Efter att ha sett bilden i din andra tråd så kan jag bara säga angående golv så blir det inte lätt att lägga nytt golv om det inte ska vara synliga skarvar. Ett flytande trägolv utan flera rörelseskarvar kan du glömma.
Om det är en traditionell spis (inte häll + inbyggnadsugn) så ska golvet ligga under spisen, samma sak gäller för kyl & frys. Om det ska vara sparksocklar under underskåpen så brukar det bli snyggast att golvet går under skåpen.
Där ni river väggarna kommer det antagligen saknas både golvytskikt och takytskikt.
Beroende på om ni vill ha olika ytskikt i vardagsrum, kök, matplats, hall & korridor eller inte. Om ni vill ha samma ytskikt utan synliga skarvar så är det mer eller mindre ett måste att köket rivs först, sedan monteras tak & golv, därefter monteras nya köket.