Vi har en ful dosa på väggen i vardagsrummet som vi skulle vilja bli av med. Se bild. Dosan är en kontrollpanel för styrningen av elpannan och (antar jag, eftersom den sitter ganska centralt på våningen) har en inbyggd tempsensor. Systemet är sedan huset buggdes -84 och heter Honeywell AQ6000. Vi har vattenburen elvärme och en separat luftvärmepump.

Vi skulle vilja dela på dosans funktioner. Tempsensorn sitter bra där dosan sitter nu, men kontrolpanelen vill vi för sjutton inte ha på vardagsrumsväggen. (Det var säkert häftigt på 80-talet, men inte nu) Kontrollpanelen har vi väldigt gärna undanskymt, till exempel i tvättstugan där resten av värmesystemet finns. Vilket väl hade varit en logisk placering från början också.

Nu till frågorna:
Är det ens möjligt att koppla ny separat tempsensor och kontrollpanel till detta gamla system? Det stöds inte längre från Honeywell.

Finns andra tips på hur vi kan gömma undan kontrollpanelen men fortfarande ha en tempsensor på ett bra ställe. Kan man ”fula” in en sensor och överrida den i kontrollpanelen?

Vad skulle det kosta att ändra minsta möjliga på det befintliga systemet om inget annat fungerar?

Tacksam för hjälp.

En öppen, vit Honeywell AQ6000 kontrollpanel för elpanna på en vägg med display som visar temperatur och knappar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
Svart Honeywell kontrollpanel för elvärme monterad på en gul vägg med synlig kabeldragning.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Allt är möjligt det hänger bara på hur mycket energi och arbete du vill kasta in i ditt projekt.
Jag hade börjat med att försöka öppna kontrollboxen och se hur sensorn ser ut. Det ska inte uteslutas att det går att montera sensorns i en egen liten låda och sedan dra ner en kabel till källaren där du då placerar nuvarande styrbox.
 
S
Kanske du har användning av den här om du tänker dig att flytta lådan
http://www.varmevarden.se/assets/Reglercentral-AQ_-6000.pdf , om det är AQ600 på väggen så är det nog på plint 3 och 4 som innegivaren är kopplad
Ska du flytta den så kolla färger och nummer som ledningarna har . samt skriv upp
Om inte så blir en ny reglering , kolla upp shuntmotorns spänning 230 eller 24 ,
Ev den nya reglering ska vara i repektive 230 eller 24 , då kan du använda motorn .
Samt sätta en ny innegivare om du behöver det , annars går det bra med ute och fram
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.