Försöker bli klok på hur dum idé det är att försöka flytta en dörröppning i källaren i ett hus som det ska flyttas till.

Huset består idag av 1 sovrum i källaren samt 1 rum som är genomgångsrum till tvättstuga/badrum. Tanken är att flytta dörröppningen till badrummet för att få till 1 sovrum till. Det skulle innebära att 2 hål i befintliga väggar måste göras, gamla hålet muras igen samt ny innervägg resas/muras för att få till en passage in till badrum.

Är detta en totalt utdömd tanke? Misstänker ju att väggarna naturligtvis är bärande, i bästa fall bara 1 av dom.

Eftersom jag inte har tillgång till huset än så kan jag inte heller kontrollera saker som om det är någon balk genom hela väggen eller liknande. Om taket där nere är betong det med eller vad det består av.

Visst hade det varit lättare att vänta till man är på plats, men med tanke på allt damm som kommer uppstå så är tanken att göra det i samband med inflytten.

Vad bör man tänka på? Kan man på något sätt lösa det? Hur sätter man igen befintligt hål samt bygger ny innervägg så att de hjälper till att stärka upp på bäst sätt?

Lägger med en dålig ritning på planet det gäller. Öppningarna är inte placerade helt rätt. Där man kommer in i tvättstugan är ett litet förråd sidan om toan. Det ska bort för qtt bli en del av passagen.
 
  • Skiss över källarplan med markerade förändringar för att flytta en dörröppning och skapa ett extra sovrum.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Om det är bärande bägg så får du sätta stämp eller reglar för att stabilisera runt väggen där du ska göra ingrepp för ny håltagning. Sen får du kapa ut för en balk för att bära upp vikten av det du tar bort men där måste du ta in någon som räknar på det, en konstruktör eller liknande.

Den gamla dörröppningen bör ju redan vara förstärkt när huset byggdes så där är det ju bara mura igen med lekablock och putsa eller vad du sen vill ha för ytskikt. Samma med dom nya väggarna du vill bygga upp, alternativt sätta stålreglar och valfritt ytskikt om källaren är torr och ventilerad i övrigt.
 
  • Gilla
Kngl19
  • Laddar…
BirgitS
För att veta vilka väggar som är bärande måste man ha konstruktionsritningar och inte en opålitlig mäklarritning. Om det är en bärande vägg ska man lämna in en bygganmälan till kommunen och den måste godkännas innan arbetet får påbörjas (kan ta ett par månader).

I hus som byggdes medan asbest var godkänt var det vanligt med asbest i pannrumsväggar mm.

Kommunens byggnadskontor har ofta den typen av ritningar som behövs.
 
  • Gilla
16386 och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.