Jag har ett tak under min altan (har ett förvaringsutrymme under) där jag har kanalplast mellan golvbjälkarna. Problemet är att jag inte får det tätt.
Jag är nu inne på att bara måla över allt ovanifrån med någon tjockare massa som ger ett flexibelt tätt skikt. Någon som har tips?
Gärna lite transparent.
Jag är nu inne på att bara måla över allt ovanifrån med någon tjockare massa som ger ett flexibelt tätt skikt. Någon som har tips?
Gärna lite transparent.
Utan att gå in på allt för mycket detaljer så har jag testat det mesta. Jag har haft uppe trallen ovanför 3gg redan och det behövs något bättre. Jag har redan mjukfogat noggrant 2gg mellan bjälke och kanalplast samt har en droppkant ovanpå bjälken.Frerider skrev:
Mjukfog är inte rätt väg utan en bredare tejp som täcker hela bjälken 45mm samt går ned mot kanalplasten, kanske behövs det två våder för att räcka beroende på hur långt ned kanalplasten ligger.T Tohatsu skrev:
Lägger med ett typ ex. det finns mängder med olika tejper.
https://www.proffsmagasinet.se/mask...025138-tatningstejp-svart-25-m-100-mm-3094071
Klicka här för att svara

