Är det generellt sämre flöde i termostatblandare än vanliga engreppsblandare, eller är det ingen skillnad? Jag tänker att det viktigaste är att badkaret fylls snabbt (med hyfsat rätt temperatur).
 
Det brukar finnas silar på inloppssidan i termostatblandare som kan vara fulla med skit.
 
...eller någon snålflödesfunktion som behöver justeras. Nya blandare tycker jag generellt verkar ha sämre flöde, åtminstone "vanliga" avsedda för bostäder.
 
Det gäller nyköp. Oavsett termostat eller inte så är jag lite orolig för att det ska finnas någon onödig snålfunktion eller Eco-finess.
 
munge skrev:
Det gäller nyköp. Oavsett termostat eller inte så är jag lite orolig för att det ska finnas någon onödig snålfunktion eller Eco-finess.
Jag satte in mega badkar och med denna kranen tar det 20 - 25 minuter att fylla 850 liter. Sedan gäller det att få matningen grov också det var svårt att få tag på väggplatta för 20mm slang bakom. Men efteråt är jag supernöjd.
Hoppas att det är OK att länka
http://www.damixa.se/p/962/Arc/Kar--och-duschblandare
 
  • Gilla
munge
  • Laddar…
"High Flow - upp till 40 liter per minut" - det låter bra!
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.