hsd
björnuf björnuf skrev:
Nej inte måla före, linolja tränger för I rosten in i kärnplåten, men man bör göra det varje år.
Gammal tråd, men där jag rostskyddsgrundat metalldelarna på fönster före målning med linoljefärg så är de tip top efter 20 år, där jag inte rostbehandlat så kryper rostfläckar fram efter 2-3 år.
 
  • Gilla
Räddningsgubben
  • Laddar…
Vilken rostskyddsgrund använde du? Tycker detta är väldigt intressant. Tror att linoljan bör kombineras nämligen.
 
hsd
Blymönja
 
hsd hsd skrev:
Blymönja
Är det inte svårt att få tag på?
 
hsd
Idag tror många att det är förbjudet att använda blymönja. Det stämmer inte. Däremot är det inte tillåtet att sälja kemiska produkter som innehåller bly till allmänheten. För yrkesmåleriet gäller inga särskilda restriktioner. Det innebär att den som vill ha sitt tak rostskyddsmålat på traditionellt sätt inte kan köpa blymönja för att själv göra jobbet – åtminstone inte så länge återförsäljarna håller sig till lagen. Däremot kan han utan något som helst problem anlita en målerifirma som utför arbetet.
 
C
hsd hsd skrev:
Däremot kan han utan något som helst problem anlita en målerifirma som utför arbetet.
Problemet är bara att för målerifirman, som kan köpa produkten, är det istället ett arbetsmiljöproblem.
 
C cpalm skrev:
Problemet är bara att för målerifirman, som kan köpa produkten, är det istället ett arbetsmiljöproblem.
Knappast om de målar. Det är väl skrapandet som kan vara det.
 
C
Intet Intet skrev:
Knappast om de målar. Det är väl skrapandet som kan vara det.
Arbetsmiljöproblem i en vidare mening alltså. Idag duger det inte att de anställda inte verkar uppvisa symtom på förgiftning, utan hanterar du farliga ämnen yrkesmässigt finns det massa formalia man måste hantera som arbetsgivare.

Samma som ohälsosamma lösningsmedel och liknande som förr ingick i målarens vardag.

Idag duckar nog de flesta målarfirmorna sånt. Sen finns de så klart de som specialiserar sig. Och enmansfirmor som i praktiken inte har någon koll på de formella arbetsmiljökraven.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.