Hej,

Beställde dosdimmers från Elbutik.se (Xerolight) och det stod att de kunde hantera lågvoltshalogen (12V). När elektrikern nu monterat dom så brummade dimmer, trafo och lampor så jag trodde allt skulle brinna upp. Elektrikern kollade häftet som följde med och där står att de ska klara lågvoltshalogen. Jag har nu kopplat förbi dosdimmern och kunnat konstatera att detta är källan till brummet i hela systemet.

Men, när jag nu kollar elbutik.se så har de reviderat infon på sidan så det står enbart Halogen 230V och glödljus.

Jag har alltså fått betala elektriker att montera en produkt som inte gör det den ska göra enligt butik. Vad har jag för rättigheter i detta eftersom jag måste få en ny vara samt installera den nya?

Elbutik skriver ju själva så här på sin sida. Och elbutik samt produkten hävdade ju att det skulle fungera vid mitt inköp vilket de nu reviderat..

Det är den behörige elektrikerns ansvar att kontrollera att arbetet är korrekt utfört, att kontrollera att rätt produkter är installerade på rätt sätt. Detta gäller oavsett omständighet.

http://www.byggahus.se/forum/el/171314-brummande-belysningstrafo-samt-halogen.html#post1309663

http://elbutik.se/product.html/tryckdimmer-25-400w-halogen?category_id=694
 
  • bild.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.