Håller på med köket i stugan och har kommit till punkten då jag måste klä väggarna. I normalfallet borde man ju såklart ha gjort väggarna färdiga först men då köket är det maximalt största jag får in i timmerstugan så valde jag att köra på detta sätt för att kolla att det faktiskt gick och sen fixa väggarna i efterhand.
Väggbeklädnaden kommer att bestå i Ikeas laminatskiva som är 17mm och bygger 300mm Resterande yta täcker jag med 13mm gips som jag sätter reparationstapet på och målar med våtrumsfärg. Om det blir för mycket stänk från hällen så sätter jag 4mm härdat glas under fläkten ner mot laminatet.
På bilden står skivan löst lutad mot väggen.
Nu till frågan:
Kommer det att funka att limma laminatskivan direkt mot OSB plattan med PL200 konstruktionslim eller ska jag gå på något annat? Tycker ni att jag ska ska sätta någon silikonfog under laminatplattan, alltså på kanten som ligger mot bänkskivan, eller ska jag istället lägga fogen efteråt i vinkeln mellan vägg och bänkskiva?
Tacksam för tips.