9 889 läst ·
22 svar
10k läst
22 svar
Fästa trapp ute - för när kanten...
Håller med, båda funkar, men varför inte köra med det gamla tipset på en lång bräda längs med längst upp som döljer både betongen och ändträt. Fast sedan ett steg neråt till nya trappen. Fint som snus blir det.D Derbyboy skrev:Äh va fan Sigward så oerfaren tycker jag inte du verkar. Du har åtminstone köpt byggvinklar och tre vagnstycken och du tänker använda ett vattenpass.
Det går väl att göra på både sätten.
Drar du ner vagnstycken ett snäpp kommer du ha betong som bakgrund bakom första steget.
Har du, som nu, kommer du ha en liten ”platå” högst upp i våg med trallen.
Blunda och fundera på vad som blir snyggast.....
Tror det enklaste är 45x220 bakom ändå. Måste lägga ny marksten bakom annars då steget flyttas 240 bakåt. Det får bli en liten terrass utJ Jocke Best skrev:
Stött på patrull. Känns som lagningen som är gjord sen gamla trappan bilades bort är för lös för att fästa i. Första skruvhålet var misstänkt lite motstånd med borrhammaren. Andra var löst först men sen plötsligt hårt så borret drog neråt där det var lösare. Lutar åt att köra lodräta brädor som fästs under lagningen. Fattar inte varför man inte lagar med betong längre ut, sådär löst ska väl bara fixet vara. Blir mer och mer fundersam över den hantverkaren tyvärr.
Fick nog rätt på det. Det var bara längst till höger som det var så löst. Kändes rätt stabilt när jag borrade för de andra hålen. Har dragit i 4 stk 10x137 bultexpander nu. Lämnade lite väl mycket utanför kanske, men vågade inte slå in för långt. Stort tack för alla tips, nu ska stegen på!
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden


