Hej.

Hade hjälp av några hantverkare som fixade till golvet i mitt garage och lade in golvklinkers. I stort är jag mycket nöjd med deras arbete men tyvärr gjorde de en riktig miss. Plattan som fanns från början hade en avfasning där själva garageporten skulle vara. Killarna fyllde upp denna avfasning av någon okänd anledning vilket gjorde att flytspackel kom upp över fasaden. Se bild.

gp1.JPG

Detta är ju givetvis ingen hållbar lösning så min tanke är att skära av panelen där strecket är och sedan lägga in någon typ av skydd under. Min fråga är nu vad för typ av skydd man skall använda.

Ett förslag är att lägga in en plåt bakom den kapade panelen, så att det blir liknande ett fönster.

Finns det några andra sätt och bör man ändå fylla med någon typ av silikon el. liknande så att det inte rinner in vatten under plåten.

Alla förslag välkomnas!

Mvh,

Peter
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.