3 482 läst ·
11 svar
3k läst
11 svar
Få upp Elfa bärlist med oregelbundna reglar i väggen
Vi flyttade just in i ett hus från 1938 och skulle vilja få upp vårt Elfa-system med bärlist på en vägg. Kruxet är att det verkar vara tretex i väggen och reglarna som vi upptäckt med en regeldetektor sitter på ojämna avstånd, samtidigt som Elfa-skenan har förborrade hål med 15 centimeters avstånd. Är det någon som har tips på ett fiffigt sätt att säkra bärlisten (eller borde vi bara ge upp, riva väggen och byta ut materialet mot något stadigare?)
BirgitS
Medlem
· Stockholms län
· 46 172 inlägg
BirgitS
Medlem
- Stockholms län
- 46 172 inlägg
Vet du hur väggarna är uppbyggda?
Om det finns plankvägg innerst så är det ju väldigt bra att sätta fast saker i planken.
Men många byter ut tretex mot gips och gör man det kan man ju fälla in tvärgående reglar (kortlingar) just där bärlinan ska upp.
Om det finns plankvägg innerst så är det ju väldigt bra att sätta fast saker i planken.
Men många byter ut tretex mot gips och gör man det kan man ju fälla in tvärgående reglar (kortlingar) just där bärlinan ska upp.
Jag tror tyvärr inte att det finns plankvägg innerst, det är en ganska tunn vägg... Vi får fundera på om vi ska ta bort tretexen!BirgitS skrev:
Då är det bara skruva rakt i kan vara så att man träffar en spik för planket, men det hör man om man knackar med tex en liten mejsel i hålet.L Lemonlizzie skrev:
Du kan ju markera upp och borra med en mindre 2-3mm borr innan om du vill vara säker men det är nog bara att köra på.
Klicka här för att svara
Liknande trådar
-
Få upp Elfa-hylla på lättbetongvägg
Byggmaterial & Byggteknik -
Ung. kostnad ta upp nytt fönster på BV i villa med tegelfasad
Fönster & Dörrar -
Ta upp hål i tegelfasad för nytt fönster.
Fasad -
Elfas upphängningsbeslag sökes
Inredning -
Vad är det för vägg och hur sätter man upp elfa?
Byggmaterial & Byggteknik