18 461 läst ·
21 svar
18k läst
21 svar
Få hjälp med att mäta upp gränspunkt (eller mäta själv)?
Här finns lite info om Lantmäteriet och Mac:
http://www.lantmateriet.se/Om-Lantm...ragor/DjVu---installation-och-problemlosning/
Jag har tidigare kört från Mac med bra resultat. Det borde vara samma filformat för alla filer kan jag tycka.
http://www.lantmateriet.se/Om-Lantm...ragor/DjVu---installation-och-problemlosning/
Jag har tidigare kört från Mac med bra resultat. Det borde vara samma filformat för alla filer kan jag tycka.
Jo, för själva mätningen, som jag skrev. Men bara lantmäteriet får göra juridiskt bindande gränsmarkeringar. Skulle lätt bli kaos annars, ungefär som om man skulle ha privata alternativa domstolar.
Ja det är vansinnigt vad dyrt det är hos lantmäteriet. Att göra ett fastighetsbestämning hos oss, som jag skrev om ovan, skulle gå på 40 000kr och allt de ska göra är att bestämma var fastigheten går i ett tomthörn, dvs om sträcket på kartan kan fastställas juridiskt el om tomthörnet ska flyttas en meter.gronfelt skrev:
Jag får det aldrig att funka. Laddade ned det igen nu. När jag trycker på länkarna kommer det upp en karta, som försättsblad där jag ser en karta, sen när jag tycker på den så står det bara "ett fel har uppstått" .gronfelt skrev:
Innan man trycker på "logga in" på mina sidor finns en fråga, "kontrollera om du har djvu" och när jag trycker där så ser jag en karta så då verkar det funka och även alla historiska kartor kan jag se. Det är bara filerna som är upplagda under min fastighet som det alltså står "ett fel har uppstått" så fort man trycker på valfritt dokument.
Klicka här för att svara