Jag sitter och försöker förstå vad F-märkningen samt F-med-tak märkningen innebär för en spotlight, framförallt om dessa säger något om nödvändigt avstånd till brännbart material.

Voltimum.se har en PDF med en redogörelse från Intertek Semko från 2008 angående spotlights i tak.

http://www.voltimum.se/sites/www.vo...r/filbibliotek/Branschnyheter/2008/juni/F.pdf

Där kan man läsa:

* Armatur avsedd för infällning i tak eller vägg skall uppfylla kraven för F-märkning
* Armatur avsedd för infällning i tak eller vägg som skall övertäckas med isolermatta av något slag skall märkas med symbolen för F-märkning där symbolen försetts med ett "tak"

Vidare hänvisas till SS-EN 60589-1-I :2004 + AI:2007 etc.

Är det någon som har dessa standarder och kan se om det står något om avstånd till brännbart material? Eller om någon vet svaret?

Det verkar rimligt att F-med-tak märkta armaturer inte behöver extern kylning, men betyder detta också att de inte blir så varma att de kan sitta direkt mot t.ex. trä?

Edit: Såg en annan tråd på forumet där det stod: F-märke med tak = får sitta i brännbart material. Det vore ju bra om det var så, men jag är fortfarande tacksam om någon har en mer formell källa då jag funderar av ren nyfikenhet
 
Redigerat:
Du menar 60598. Tyvärr hittar du inga svar där. Standarden anger inga mått, de anger endast säkerhetskraven, i detta fall att temperaturen i omgivande material håller sig inom gränserna. Sedan är det upp till tillverkaren att uppfylla dessa krav. Det är alltså tillverkaren som ska ange minsta mått till omgivande ytor. Det finns ingen "standardpotta" som passar alla spotlights, utan det beror på ljuskällan, dess effekt och konstruktionen.

Så återigen, tillverkaren styr detta, och om de inte anger dessa minimått i installationsanvisningen så går man tillbaka till affären med lampan och köper ett annat fabrikat! (Egentligen är det så att avsaknaden av mått och anvisningar innebär att lampan inte har några krav, men om så är fallet eller om tillverkaren har "glömt" att ange nödvändiga mått får man nog bedöma från fall till fall. Slagdängan om CE-märkning passar bra in här.)

För övrigt har F-märkningen tagits bort från och med 2008 års version :( Kanske är det bra då den varit svårtolkad, och framför allt inte sagt något om villkoren för att "F med tak" ska gälla, dvs storleken på pottan. Det är två saker som ska beaktas här:
- Om lampan får monteras mot normalt brännbart material.
- Om infällda lampor får övertäckas med isolering.

Följande symbol ersätter det överstrukna F'et, lampor som inte får monteras mot normalt brännbart material:
Belysning mark not F 2.JPG

Med normalt brännbart material menar man material med en antändningstemperatur på under 200 °C. Till detta räknas trä med en tjocklek på minst 2 mm. Detta innebär alltså att träspån och dylikt räknas till lätt antändbara material i vilka inga lampor får installeras, inte enligt standarden i alla fall.

Det "material" som avses här är väggen och/eller taket för utanpåliggande lampor, eller takskivan ("hålet") och pottan för infällda spotlights, dvs alla omgivande ytor.

Kraven i standarden är att omgivningsmaterialet maximalt får anta 90 °C vid normal drift och 130 °C vid fel.

Om symbolen ovan inte finns, då är lampan F-märkt enligt gamla märkningen och får monteras mot brännbara ytor.

Följande symbol anger då om pottan får övertäckas med isolering, närmare bestämt symbolen anger att pottan inte får övertäckas ("F utan tak"):
Belysning mark F utan tak.JPG

Finns inte denna märkning så gäller "F med tak", att pottan får övertäckas. Ja just det, pottan, litteraturen säger vanligen att armaturen inte får övertäckas men det innefattar underförstått en potta om tillverkaren ställer krav på minsta avstånd till omgivningen.

Man har alltså tagit bort märkningen som motsvarar "F med tak", utan det gäller härmed om annan märkning saknas! Bra eller dåligt? Dåligt tycker jag...hur ska man veta, kanske måste tillverkarna ange årtal för den standard de följer, men knappast hjälper det konsumenter. De nya symbolerna är visserligen bättre än en anonym bokstav, och visst finns det en ide med att endast märka lampan med de symboler som innebär ett förbud eller begränsning, "negativ märkning", men man får tänka på kompatibilitet och gammal vana också. F-märkningen har funnits i 20 år nånting.

Så, om både F-märke och annan motsvarande märkning saknas, då ska man alltså anta att lampan följer denna senare standard, IEC 60598-1:2008 eller senare ...

Krävs det då en potta? Återigen är det tillverkarens anvisningar. Allmänt är en potta till för att hålla undan isoleringen, så finns det ingen isolering så behövs ingen potta, förutsatt att hålrummet är tillräckligt stort enligt tillverkarens anvisningar. En potta hjälper inte till att göra detta utrymme större, och jag har inte hört talas om pottor som fungerar som någon slags värmesköld. De kan i vilket fall kanske ändå vara bra för att hålla undan lättantändligt damm? Att lamporna typtestas i en potta är ju bara till för att verifiera tillverkarens anvisningar.

En annan sak att se upp med är att kraven från tillverkaren gäller för deras armatur, eventuellt i kombination med deras eget drivdon. Man får alltså inte knövla in en downlight och externt drivdon av annat fabrikat i vilket potta som helst. Där bör man ta till lite extra. Tillverkaren ska nämligen ange minsta avstånd mellan downlight och drivdon.
 
  • Gilla
Anders243 och 1 till
  • Laddar…
Tack Bo!

Jag hittade följande bild i produktbladet för en LED-spotlight och dess drivare. (Xerolight Cloone från elbutik)
Skärmklipp.JPG

Eftersom databladet inte nämnde något om potta eller liknande så kontaktade jag elbutik.se (jag antar att att Xerolight är deras eget märke) och fick ett ganska intetsägande svar om vilka avstånd som behövs till brännbart material.

Jag försöker egentligen förstå vilka krav som skall ställas på armaturer så att det inte blir diskussion vid monteringen då det finns träbalkar i taket som kommer att hamna ganska nära ev spotlight-armaturer om man ska ha en relativt vettig placering ur rummets perspektiv.
 
Det är LED du har där så du behöver inte vara bekymrad över att de sätter eld på huset. Lite utrymme behövs där för att LEDen själv inte ska bli överhettad och gå sönder.

Drivdonet blir nog varmare än LED-armaturen. Där anges det ju att den inte får övertäckas med isolering så den verkar behöva lite kylning.

Om inga mått anges av tillverkaren så använder standarden en låda som precis rymmer armaturen som man sedan testar temperaturstegringen för. Frågan är då bara om man ska tro att så är fallet här. Ibland känns det bättre med en märkning som uttryckligen tillåter vissa förutsättningar... Enda raka är att gå på elbutik.se/Xerolight igen och begära ett tydligt svar på vad som gäller. Man bör inte acceptera otydliga installationsanvisningar för downlights även när det handlar om LED.

Annars tror jag du kan välja en potta som rymmer armatur och drivdon med endast lite marginal. Om det finns en brandrisk här så ligger den som sagt troligen i drivdonet.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.