Hade planer på att dra om min skorsten till sommaren men när jag var uppe och kollade till den nu så visade det sig att en skiljevägg mellan två kanaler har rasat så den behöver muras om, i alla fall den delen över tak och jag hoppas verkligen att det räcker med det!
Har insett att jag inte hinner detta själv till sommaren, fullt med andra projekt så jag undrar om någon härinne har lämnat bort detta innan och vad det gick på. (Mellan tummen och pekfingret alltså, snackar vi 10, 20 eller 30 000?)
Skorstenen har tre kanaler, byggd -32 så det är väl någon sorts gammalt bruk man får använda antar jag. Hade inte budgeterat för detta så just nu känns det lite kasst, samt att jag inte vet om jag vågar fortsätta att elda i min kamin och i ett gammalt dragit hus med direktverkande el så gör kaminen stor skillnad på elräkningen.

