Hej,
Kort bakgrund
Vi har ett hus som konsumerar ca 75MWh värmeenergi per år som produceras av 1) en 20kW bvp och en ca 15kW vattenmantlad kamin. Kaminen kan självständigt värma huset(n) ned till ca -17 grader under förutsättning att vi har ved och eldar, vilket vi inte gör när vi sover såklart. Dock cirkuleringen i huset drivs av 3st elektriska cirkulationspumpar vilket gör att hela huset är beroende av el, må vara typ 10W kontinuerlig effekt eller något sådant.

På grund av detta och såklart mer normala förutsättningar som elpris, frysar som man vill ska funka, potentiellt elbil med mera funderar vi på egen elproduktion samt backup.

Eftersom denna backup måste klara att kontinuerligt driva ett uttag på ca 2kWh per dygn om vi dessutom laddar lite telefoner och har någon led-lampa så behövs en ödriftslösning. Enklast är förstås att ha sol+vind och en laddare, växelriktare, batteripack och några grenuttag MEN det vore ju tjusigt att ha en v2g lösning där bilen är batteripacket samt möjlighet att kunna sälja elen och där någonstans börjar det bli komplicerat.

Är det någon som har erfarenhet av att bygga ihop ett system där man kan, manuellt eller automatiskt, växla från nätdrift till ö-drift?

Några andra specifika frågor:
Har någon erfarenhet av minivindkraftverk och buller från dem?
Montering av solceller på papptak utan att behöva svetsa i pappen?
Dumpload i tex pool istället för radiator?
V2G i allmänhet?

mvh /emil.
 
FERROAMP har sådana system framme, i första hand är det att flytta energi mellan faser samt mellan hus med olika belysta solpaneler.
Det börjar utvecklas system med 800 V (760V) likströmssystemet. Nu finns det bilar med 760V batteri som kan driva en villa i ett par dagar ” off grid”
https://ferroamp.com/

Vehicle-to-Grid (V2G) och Vehicle-to-Home (V2H), eller mer generellt Vehicle-to-Everything (V2X), gör det möjligt för parkerade bilar att bidra med sin batterikapacitet för exempelvis minskning av effekttoppar, reservkraft vid strömavbrott eller stödtjänster för elnätet.
 
Redigerat:
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.