Solceller, solfångare, solenergi
Sida 1 av 24
-
RR430,1k
Solenergi - översikt hur du kan utvinna och använda
Artikel om solenergi med en översikt av hur du kan utvinna och använda den. [citat] http://www.byggahus.se/varme/solenergi-oversikt-hur-du-kan-utvinna-anvandaMarlen Eskilsson · jun '13 · 0 svar · 21,2k läst·021,2kFFunderar på Solceller på taket - vad ger mest för pengarna just nu?
[citat] Tycker du generellt att det låter som om många självbyggare här feldimensionerar sina växelriktare? Gör man riktiga simuleringar på det så ser man att det är det ett otroligt stort spann där växelriktare trots allt fungerar helt ok utan att det blir märkbara effektförluster oavsett om växelriktaren skulle bottna några enstaka timmar eller om den är lättfsn · 5h · 84 svar · 9,0k lästF849,0kFritidsbatteri i stuga
Hej Jag tänkte bygga en liten attefallare och behöver lite el. Inget indraget så det får bli batterier med solceller. Frågan är vilka bara. Jag är lite inne på Gel batterier. Någon som har någon erfarenhet av batterier i stugor? Har sett lite batteri tester och Banner verkar bra. Någon som testat modellen (stand by bull)?Martin C O Ekblom · 2d · 0 svar · 89 läst089ANibe solpaneler uttag samt produktion
Den siffra du såg på växelriktaren 2984 kWh, det är nog hur mycket ström din anläggning producerat sedan start. Det verkar också mycket rimligare. Man kan räkna med att en anläggning i Mellansverige med söderläge ger ca 950 kWh/kWp per år. Du har ju nästan optimal takvinkel också. Din anläggningen bör alltså producera ca 5700 kWh/år. Med vattenplasks mätare, menar du din egenArnodt · 10d · 3 svar · 393 lästA3393SSolceller i skåne
Hej, vi är en grupp masterstudenter på Lunds universitet som skulle vilja komma i kontakt med individer som bor i Skåne och har solceller eller är i processen att införskaffa sådana. Syftet är att kartlägga utmaningarna och drivkraften i skaffa solceller. Om ni är intresserade av att vara med så skulle vi uppskatta om ni fyller i era kontaktuppgifter i nedanstående formulär såSolceller · 13d · 0 svar · 133 lästS0133HInstallera solceller vilken leverantör? Eller montera själv?
Behåll taket, jag la kabel i plaströr, som jag strippade fast i skenorna under panelerna, helt vanlig kabel, ej nån dyr sol sladd. Vi har kupat betongtak, kapade lite från plattan för de inte skulle ”väga” under kroken, lätt att montera.Husqvarna220Ac · 15d · 98 svar · 5,1k läst·H985,1kDTesla öppnar orderboken för solceller
Då fyllde den sitt syfte med andra ord.Daniel 109 · 15d · 135 svar · 17,3k läst·D13517,3kAProduktionsdata solfångare?
Om du vill minska antal starter för er ytjordvärmepump då kan du ha en elpatron(vanlig 3-fas 400 Volt eller 1 fas) i varmvattenberedaren och den kan då köras på solströmmen från solcellsanläggningen på taket. Sedan föreslår jag att du helst inte spikar i solcellspanelerna. Vad jag menar med tokmycket varmvatten från solfångaranläggning under sommaren, är att du då om du skulleArnodt · 15d · 4 svar · 234 lästA4234DInstallera anläggning själv - problem?
Det som nätbolaget bryr sig om är attväxelriktaren är av rätt typ och rätt installerad. Om du får tag i en elektriker som kan tänka sig att göra den delen så kommer det att funka. Även om det inte är enligt reglerna.Daniel 109 · 17 jan · 10 svar · 579 lästD10579AKabelgenomföring på plåttak
Kan man inte går ut vid gaveln, t.ex. närma takfoten, vid vindskivan och sedan ner längs utsidan fasaden. Man slipper då likströms-högspänningskablar på vinden och inne i husväggar eller inne i huset. Det ju inget nöje att göra hål i golv inne i en enfamiljshus. Man slipper dessutom göra hål i taket. Man får klart lägga solarkabeln i skyddsrör längs fasaden, kanske av plast,Arnodt · 17 jan · 2 svar · 253 lästA2253JSolceller
Bra fråga, lite ljus ger liten effekt mer ljus ger mer effekt. Vad är du ute efter?Johan456 · 15 jan · 1 svar · 210 lästJ1210solceller NY Regerig
Det är budgeten som sätter det och vad jag förstod är det sänkt för i årJohannes Carlsson · 13 jan · 1 svar · 328 läst1328ALuftsolfångare för mindre fukt?
Med värme kan man inte påverka den absoluta luftfuktigheten. Men i högsta grad den relativa. Och det är den relativa luftfuktigheten som spelar roll för inomhusklimatet. Bifogat diagram visar hur de förhåller sig till varandra. Så om man har nollgradig luft utomhus med en relativ fuktighet om 100% innehåller den 5 g/m³. Värmer man luften till 5ºC så sjunker den relativaAvemo · 7 jan · 17 svar · 592 lästA17592LOptimerare till SMA 8000TL-20 ? Har ingen skugga på taket , ?
Hej Har bett dom att det ska stå vad vad för saker det är så inväntar en ny offert så jag lär återkomma Har varit 2 firmor ute o tittat på hur det ser ut här. Har switch i pannrummet så internet är löst, tackar för tipsetlarsw1 · 7 jan · 12 svar · 527 lästL12527ASolfångare av svart trp
Jag tror verkningsgraden att omvandla infallande solljuset till värme är ännu högre på industri-tillverkade plana solfångare, ca 80 % eller litet bättre. De har special-beläggning både på insidan av täckglaset och utsidan täckglaset. Täckglaset är dessutom järnfattigt för att ge hög genomsläpplighet för solljus. Utöver detta har vattenrören som träffas av solljuset inne iArnodt · 6 jan · 3 svar · 547 lästA3547DSmälta bort snön från solceller?
Var skulle den energin komma ifrån? Men visst du kan kortsluta dem om de hellre vill det. Det funkar också.Daniel 109 · dec '18 · 4 svar · 444 lästD4444MSolceller återbetalning.
14000 kWh på 37st paneler för 136 000 Sek låter väldigt bra. Vad är det för paneler och i vilken riktning är taket?Mikael St · dec '18 · 12 svar · 1,5k lästM121,5kMSolceller år 2018?
26% billigare med poly än mono där jag kollar men det är bara paneler. Räknar man sen in inverter, elektriker, monteringsfästen, optimerare, arbetskostnad så är det inte så stor skillnad. Panelerna idag är inte gratis men inte heller jättestor andel av hela kostnaden.MichaelOberg · dec '18 · 9 svar · 1,2k läst·M91,2kSolceller eller berg-/jordvärme?
[citat] Tack, allt som stödjer problemet gör det lättare på något sätt. Tråkigt att det inte blev rätt från början, men samtidigt skönt att det troligen finns något att göra åt det!Bödde · dec '18 · 35 svar · 1,9k läst·351,9kBygga solceller
[citat] Såhär är ett sätt, https://www.byggahus.se/forum/threads/har-nagon-haer-byggt-egna-solcellspaneler-eller-vill-bygga-fa-tips-eller-tipsa-haer.272490/Peter2400 · dec '18 · 1 svar · 446 läst1446Vilken solcellsleverantör?
[citat] Varför batteri? Inte bättre o vänta tills det blir billigare?Zellero · nov '18 · 7 svar · 1,3k läst71,3kGSolcell att driva luft-luftvärmepump?
[citat] Inte omöjligt men kräver högre eleffekt än dieselkamin för tändning och fläktar. Dieselkamins effektbehov (efter tändningsfasen är över) på 12voltsidan ca 5W (går att köra utan inverter direkt på batteri) Pelletskamin ca 60W (kräver 230V via inverter)Gnor · nov '18 · 21 svar · 3,0k lästG213,0kDsolceller på nytt hus, vet inte årsförbrukning
Arnodt. Tror nog att 6000 kWh per år är bara värmen? Kollat med 3 bekanta vad deras hus tar i el på ett år. Byggda 2006. 2007, och 2012, samtliga med bergvärme. De ligger alla på över 10.000 kWh i total elförbrukning per år. Storlekar på mellan 132 - 187 m2. Inga elbilar eller pooler eller motorvärmare. Inga slösare av värme eller liknande. Blir nog paneler på sammanlagt drygt 8000dibb · nov '18 · 8 svar · 675 lästD8675Ska man själv räkna ut solcellernas riktiga kapacitet?
Tror värmepump blir det billigaste alternativet just nu, såg en på Jula för 4995kr och solceller får bli senare när ekonomin finns och kanske är det mer effektiva då.jonastroms · nov '18 · 15 svar · 1,4k läst151,4kRPriser för solceller på väg nedåt
[citat] Det brukar vara väl beskrivet i garantivillkoren. Se till att få med ett "flashprotokoll". Det talar om vad panelena hade för effekt när de lämnade fabrik.Robert-san01 · okt '18 · 5 svar · 1,2k lästR51,2kPSkotta vid STORA snömängder?
[citat] Ringa fjällräddningen och be dem hovra över taket ;). Annars så har vi en snöraka för växthus som är dryga fem meter, max utfälld, fungerar inte speciellt bra vid större snömängd. Min svåger har en träraka, tung som attans, fungerar riktigt bra, den ligger kvar vid solpanelen, året runt...ingen solcell, solpanel, antar att det fungerar bra på båda. Mvh P-APagno · okt '18 · 1 svar · 870 läst·P1870AByggnadslov på solceller är tydligen bortaget
Bor själv i kulturmiljö och behöver bygglov. Innan 2016 var det dock fritt där jag bor.Anders Bosson · okt '18 · 5 svar · 880 lästA5880NOtova nyckelfärdigt solcellinstallation
Norden Solar ringde i dag kl 10 och frågade om de kunde komma och installera solcellerna Ca kl 12 var de på plats och nu kl 1700 är de mer eller mindre klara och håller på stt packa i hop. Allt inkopplat, det är bara nätägaren som ska komma och byta mätare som är kvar.noone70 · sep '18 · 42 svar · 5,4k läst·N425,4kFSolceller från Otovo. Installerat och klart. Någon med erfarenheter?
[citat] Det är väl ganska uppenbart? Jag jobbar med på ett företag som utvecklar produkter som till viss del liknar en växelriktare och förstår problemen. Även om vi har två nollor till på strömmarna och fetare kablar.fsn · sep '18 · 105 svar · 13,5k läst·F10513,5kAMonteringskenor till solceller ?
Söker man på internet finner man sätt att skruva fast solcellspaneler på tegelpanne-plåttak: http://solcellforum.18852.x6.nabble.com/Modulmontage-p-takpannepl-t-tegelpanne-imitation-takpl-t-tp5011264.html Men du kanske söker annat?Arnodt · sep '18 · 1 svar · 598 läst·A1598PLuftsolfångare vs Solfläkt i kallställt fritidshus?
Jag byggde en luftsolfångare för några år sedan och blev så nöjd att jag inte förstår att det inte sitter en sån på varje fritidshus. Det här är en sportstuga nära Stockholm. Vinsten är att det på vår och höst är torrt och skönt i huset när man kommer ut på fredag eftermiddag. Det är inget som ersätter uppvärmning på vintern. Solen är uppe för kort tid då. Från marsprojekt für alle · sep '18 · 106 svar · 6,6k läst·