Startar ny tråd som endast berör tekniken i bärlagret då jag nu bestämt hur jag gör med själva dräneringen.
 
Kan säga att problemen fortsätter. Entreprenören hade inte tagit bort tjärlagret som dom skulle enligt isodräns anvisningar utan tyckte det blev bra ändå. Meddelade att jag inte godkände arbetet. Han blev allmänt sur och otrevlig och ville dra sig ur, jag sa fine men vill ha det skriftligt. Efter konsulterande med isodrän av både mig och entreprenören och hot om att jag kommer ta dit besiktningsman och att isodrän är inkopplad så ringde han efter några timmar och ville kolla på jobbet tillsammans med mig. Nu ska han helt plötsligt göra om jobbet då han erkänner felet. Känns inte som soppan är slut så vi får se hur det går. Självklart fotograferar jag allt varje dag, har jag tydligen gjort rätt i...
 
Jag skulle inte vilja att någon med anledning att tycka illa om mig arbetade med mitt hus.
 
Det verkar som om markentreprenörer har väldigt svårt att ta till sig vad som står i monteringsanvisningarna. Hjälpte min granne lite med hans dräneringsarbeten. Där var jag tvungen att skriva ut monteringsanvisningen för platonmattan (Icopal) och sätta under näsan på entreprenören för att han skulle göra på rätt sätt.

Man märker också här på forat att det finns många egna idéer om hur saker och ting skall göras. Jag förstår inte vad det är hos folk som gör att dom tror sig kunna saker och ting bättre än tillverkaren.
 
Din entreprenörs husse har möjligen inte ett förnamn som börjar på F? Det ringer så mycket klockor..
 
Locke skrev:
Det verkar som om markentreprenörer har väldigt svårt att ta till sig vad som står i monteringsanvisningarna.
Tyvärr är det så att de entreprenörer som är ovanligt billiga tar genvägar. Bra jobb kostar pengar, skitjobb är billigt. Undrar om jag stack ut hakan nu:rolleyes:

Att strunta i att blästra fasaden är åt h-lvete. Tänk er en gummistövel som är blöt invändigt, fukten kommer ej ut. samma sak med ett hus, väggen ventilerar ej som den ska om det gamla tätskiktet ej blästras/tas bort.
 
Hej.

Jag missade en sak. Om "din firma" missade att blästra väggen, hur är det där plattan/vägg möts. Plattan brukar sticka ut en bit utanför där väggen står på sulan. Där ska man mura ett hålkärl och sedan skall detta penslas med ett membran, typ EP40 eller liknande. Har de gjort detta?
 
Jodå dom hoppade över hålkärlet också, vi har diskuterat även den biten. Och självklart är även sulan 100% full med tjära/asfalt. Dom la på en liten klack på ca 3 meter där dom tyckte att det var lite extra utsatt. Självklart ovanpå tjäran.. Dom kör med varianten lite bit isodrän på grundsulan och sedan plast och sedan en bit platta igen. Helt ok variant enligt anvisningen så den biten klagar jag inte på.

Hade jag vetat om hur mycket problem det blivit så hade jag gladeligen betalat några kronor till för att slippa vara orolig för vad dom gör nästa gång. Elkabeln har dom grävt av (trots ledningsvisningskarta) men dom har ju inte kommit till vatten och avlopp ännu..

Nej hans namn börjar inte på F, det börjar på E.. och företaget börja på S.
 
Redigerat:
Problemet är ofta att sulan lutar in lite mot väggen så att vatten blir stående där. Sulan var rak vid gjutning, men när sedan väggen muras upp så brukar det hamna betongspill på den delan av sulan som sticker ut, och då får man en anvisning som lutar in mot väggen. Därför är hålkärl att föredra.
 
Här kommer en liten exempelbild. Observera att detta är precis över grundsulan. Ni ser väl att minst 50% är borttaget? ;)
spadhack.jpg
 
Svårt att göra en bedömning utifrån bilden, men om mina gubbar skulle försöka detta så skulle jag säga "gör om, gör rätt.". Hålkärl är det rätta om man vill sova gott som entreprenör.
 
Då så, då har dom monterat bort alla skivor på baksidan och börjat skotta bort gruset igen. Fortsättning följer...
 
Dom har väl geoduk runt singlet så att det inte blandas med andra massor?
 
Jodå, geoduk har dom. Nu diskuterar dom fall på gamla brunnen resp mot gatan så vi får väl se om de blir någon överaskning där. Fall mot gatan bör det vara med råge men om brunnen är tillräckligt djup vet jag inte ännu. Om fallet mot gatan är tveksamt kan man väl sätta dit något form av rör där flödet bara går åt ena hållet? Minns inte vad det heter :)
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.