Hej, tänkte skaffa mig en frånluftsmodul till min värmepump.
Vp står i källaren och ventilationen från badrummen går upp på vinden i huset och sedan ut via en huv på taket.
Tänkte att enklast vore att jag drar ner dem via skorstenen då de flesta pipor är lediga nu. Tänkte att man borde kunna knacka upp ett hål i murstocken på vinden samt ett hål till samma pipa i källaren samt plugga pipan i toppen.
Något man bör tänka på?
 
Bara så jag förstår, du ska låta avluften från badrummen gå ut i murstocken på andra våningen, luften dras ner till källaren i murstocken, genom frånluftsmodulen och sedan in i murstocken i källaren igen och sedan upp till skorsten i en annan pipa ?

Känns som eventuell kondens kommer släppa på vägen. Kan du inte bara sätta modulen på vinden och dra tur/retur med vätskerören ?
 
Nja, inte upp i skorstenen, Badrum->Skorsten->FLM->Ut genom källarväggen

Har två våningar plus källare och "vinden" är ett trångt utrymme mellan tak och våning 2
Placera modulen på vinden skulle vara opraktiskt ur service-synpunkt.

Jo tänker att fukt i skorstenen skulle kunna vara ett problem i teorin, men kan det vara så stort med tanke på att luften sugs ut kontinuerligt? Man duschar ju inte dygnet runt.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.