Hej!

Köpte en dosdimmer från ett välkänt postorderföretag, grundat i Dalarna. Den fungerade fint i cirka en dag. Sedan blev den av någon anledning brännhet, trots att lampan den reglerade inte var tänd.

Den var inte felkopplad. Den var inte över-/underbelastad. De tre anslutningskablarna satt fast ordentligt. Jordfelsbrytare finns, men löste inte ut. Det står i bruksanvisningen att den ska kunna reglera 230 V halogenlampor, vilket också användes. Elinstallationen i huset är från 2005, så några krypströmmar borde inte finnas (såvida alla mätningar gjorts innan drifttagning).

Lämnade tillbaka den och köpte svagare halogenlampor istället. Känns säkrare!

Så min fråga är: Kan någon annat än fel på själva dosdimmern ha orsakat denna varmgång? I så fall, vad?
 
Det som kan förstöra dimmrar brukar vanligtvis vara felaktiga laster, att det även förekommer "dåliga" dimmrar är ingen ovanlighet särskilt dimmrar i dom lägre prisklasserna
 
Om den var felaktigt belastad (överbelastad) borde väl den inbyggda säkringen lösa ut, innan plasten börjar smälta?

Vilka dosdimrar håller måttet då? Vilken sort/märke monterar ni elektriker?
 
Jag vill trappkoppla en Clas Ohlson dosdimmer.

Har ritat ett schema, men är inte helt säker på att det är rätt.

Någon som kan kolla bifogat schema.
 
  • Trapp.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Såhär ska det vara. Och med återfjädrande knapp på båda.

vtVWPQOTO.jpg
 
Tusen tack för hjälpen!!!
 
Hej ....

Min dosdimmer från clas brann oxå upp förra veckan , kom hem och det luktade bränt i hela min lägenhet ....
Den var ca 1,5 år , belastad med ca 80w glödlampa...
Det hade blivit så varmt att kablarna bakom dimmer blivit missfärgade och dimmer var glödhet ...
Lämnade tillbaka , och en ny vill ja aldrig ha av detta märke mer ...

Linblekinge
 
Jag blir lite förvånad över att dimmern kan bli så varm. Om man belastar dimmern med 80w så kan aldrig någonsin mer än 40W hamna i dimmern. Det är visserligen en aldeles för hög effekt att utveckla inne i den dosa. men det skall till en makalöst osannolik händelse för att dimmerna skall kunna få precis rätt resistans för att det skall bli 40W. Den måste då ha exakt samma resistans som glödlampan. En dimmer borde bara kunna ha 2 tänkbara felstillstånd, antingen är det kortslutning i den, då skall den inte bli varmare än när man dimmar lampan till full effekt, eller så kan det bli avbrott, något brinner av i den. Då går det ingen ström och det kan heller inte bli varmt.

Andra typer av apparater kan ju även få överledning mot nolla eller jord, då kan det bli i princip hur varmt som helst, men här skall det inte finnas vare sig nolla eller jord i närheten av dimmern.

I det första inlägget står det dessutom att lampan var släckt, om dimmern då är korrekt kopplad (ingen nolla eller jord inkopplad) så kan det helt enkelt inte gå någon nämvärd ström i dimmern. Den ström som skall kunna göra dimmern het måste ju även gå igenom lampan, som då borde lysa åtminstonde lite.

För mig blir det lite av ett mysterium.
 
Nu stod det ju faktiskt:

Kaffekokare skrev:
De tre anslutningskablarna satt fast ordentligt.
Vilket kan indikera att nolla finns med i bilden. Är det dessutom en elektronisk dimmer så kräver den väl både fas och nolla för att fungera?
 
nej CO dimern är en dosdimmer. Den har fas in, dimmad utgång och en styrledare, som via återfjädrande brytare kopplar in fas på styringången när man trycker på knappen. Det finns alltså ingen nolla om allt är korrekt kopplat.

Sedan finns iofs dimmern i ett annat "nytt" utförande som referades till via en annan tråd här, där kopplar man in den på nollan sitället, men då har man alltså ingen fas i stället.
 
Möjligt att lamporna glödde lite i mitt fall. Detta inträffade på dagen och jag lade i alla fall inte märke till att lamporna lös. Lasten i mitt fall bestod av 4 x 50 W halogenlampor (230 V).
 
it-snubben skrev:
Vilket kan indikera att nolla finns med i bilden. Är det dessutom en elektronisk dimmer så kräver den väl både fas och nolla för att fungera?
Nej, ingen nolla. Det var fas, tändtråd till belysningen och tändtråd från strömbrytaten.
 
Aha. Ok....
 
Min var belastad med 2st 40w glödlampor , glödhet och luktade bränd "plast" och lampan stog och glödde när ja kom hem och gick inte stänga av ...
Dom vita tändtrådarna som låg bakom dimmern i dosan var bruna , och etiketen på dimmer var oxå bränd ...

Varit inkopplad i en dosa i ca 1,5 år , låg längst ut i dosan , och locket var på glänt för ventilationen ...

Clas skulle skicka den till insjön för koll sa dom ....
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.