Hej!
Planerar att gjuta en platta som bas för ett uterum på 21 m2 (3x7m).
Då det är tänkt att användas året runt och med golvvärme så antar jag att det är bra med 300 mm cellplast.
Tänkte mig följande upplägg (nedifrån upp):
- Fiberduk
- 100 mm Singel/Makadam
- 30 mm smågrus 2-8
- 300 mm cellplast (PE folie efter första lagret)
- 100 mm armerad betong
Nu till kruxen/frågorna:
Gjutning
* Plattan skall gjutas i mot existerande lättbetongkåk i ett hörn. Således behöver jag endast L-kantbalkar på 2 sidor ist för 4?
* Om det ej skall vara kantbalkar in mot existerande grund, vad skall vara där istället, endast lite PE folie för att hindra ihopgjutning?
Hållfasthet:
Lite speciella förhållanden förekommer här. Ska som sagt inte belasta kantbalkarna med speciellt tunga husfasader eftersom det blir en vintertädgård = lite glasväggar och plastttak. Dock som kommer det en betydande last i form av ett "utomhus" spa, mitt på golvet. Dessa väger runt 1,7 ton (!) när de är fyllda med vatten... Dettta fördelat på 2x2m (4m2).
Med denna något udda last, vad rekommenderar för hållfastighet? Ska jag köra S200 på all cellplast eller räcker det med S100?
Ska jag köra dubbel armering (diameter?) eller hoppa upp till bättre betongkvalitet (te.x K50 ist för K30)?
Tänkte belägga betongen med flytspackel (för värmeslingor-el) och sedan klinker, fick rekommenderat någonstans att använd K50 då för att minska sprickrisk i klinker?
Svara gärna även om det bara är svar på 1 eller 2 frågor, är tacksam för all input!