På flera ställen i vårt hus har vi dimmers för att tända taklamporna. Det händer oerhört ofta att dimmersäkringen, den lilla glassäkringen i dimmern, går sönder. Väldigt irriterande. Oftast så går de sönder när en lampa gör sönder (tar slut). Dessutom tycker jag att vi får byta lampor väldigt ofta. Vad kan de här problemen bero på? Är det vanligt att glassäkringen går sönder i samband med att lamporna pajar?
 
Det är vanligt att finsäkringen går sönder när en lampa slocknar. Det beror på att glödtrådarna går ihop och du får en kortslutning i lampan. Det normala är att lamporna håller mycket längre eftersom man ofta dimmrar ner belysningen.
 
Vad kan det i så fall bero på att lamporna håller så kort tid?
 
Det har bara hänt mig när vi använt noname lampor speciellt 50w spotligts halogen
en lampa lyckades även bryta gruppsäkringen. Har inte haft det problemet sedan vi bytte till osram.
 
Det kan bero på var du bor i förhållande till el-leverantörens transformator. Bor du nära kan du ha hög späning = att det slitter mer på lamporna. Bor du långt ifrån så har du troligtvis låg späning. El-leverantörn skall ju försök hålla 240V mellan FAS & NOLLA men det får slå på rätt mycket (+ - 10% = minst 216V och max 264V). Finns det då någon storförbrukare (industri mm) mellan dig och trafon så "dippar" späningen och det kan knäcka lamporna. Annars är det så att har du en dimmer och inte har den på max så förlänger du lampans livslängd.
 
Om lampor sitter där du har mycket vibrationer, typ vid ytterdörrar etc, så håller lamporna sämre. Då får man köpa skaksäkra lampor.
 
Tjipp skrev:
El-leverantörn skall ju försök hålla 240V mellan FAS & NOLLA men det får slå på rätt mycket (+ - 10% = minst 216V och max 264V).

I Sverige har vi 230V enfas och 400V trefas och variationen kan var +5 resp -15%. Mao mellan 196V 0ch 241V på en vanlig lampa.
 
Ok, går det att kolla vad man har för spänning och om den visar sig fel, går det då att göra nåt åt det?
 
Och kan det vara något fel inom huset som gör att lamporna går sönder ofta?
 
FiddeP skrev:
Ok, går det att kolla vad man har för spänning och om den visar sig fel, går det då att göra nåt åt det?
Har man ett mätinstrument och vet hur det används så kan man mäta själv. I övrigt är väl att ringa elnätsägaren och fråga det enklaste.
 
pefo skrev:
I Sverige har vi 230V enfas och 400V trefas och variationen kan var +5 resp -15%. Mao mellan 196V 0ch 241V på en vanlig lampa.
Helt rätt nästan. Var jag fick 240v ifrån vette gudarna.
Så här är reglerna: El leverantören skall sträva efter att ligga så nära 230v som möjligt men får ligga på allt mellan 207v och 244v men det får inte pendla utan skall ligga stabilt.
 
Var hittar du toleransvärdena?
 
Från Kraftaktörerna
 
Detta skall vara den standard som gäller fn: SS 421 18 11 EN 50 160.
Spänningsgodhetsnormen definierad som: -10% +7% 207 - 244 V

Så Tjipp hade nästan rätt och sedan helt rätt och jag hade nästan rätt! :D
 
Så bra då är alla glada. ;-)
Undrar hur det går med FiddeP:s lampor?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.