Någon som vet var det går att få tag i en digital/trådlös termometer för rökgaser?

idag sitter det en analog termometer på skorstenen, men hade gärna sett att det gick att komplettera med en digital och gärna trådlös termometer.

Har sett att vissa satt in en stektermometer, men är inte helt övertygad på den lösningen.

Om det inte finns någon färdig produkt får jag väl bygga mig en med arduino eller liknande.
Hittade dykrörsgivare som klarade upp till 400°C så det ska inte vara några problem. Dock brukar färdiga produkter se lite bättre ut.
 
En sån här har jag, men det finns ju alla olika varianter...
https://www.ebay.com/itm/4-20MA-Integrated-Temperature-Transmitter-Sensor-Module-Resistance-PT100-Lot/401614699804?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&var=671358221958&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Jag behövde 4-20 mA, men vill du ha nått annat finns det säkert möjlighet att fixa det också för kineserna, de brukar vara bra på det. Man får lägga till en hundring till priset för att postnord ska skicka hem det istället för tillbaka, men det är nog ändå avsevärt mycket billigare än vad det kostar i en svensk butik
 
Ja absolut det där är ett alternativ.
Vad har du anslutit givaren till?
 
Jag behövde ha in dem i en plc, LOGO närmare bestämt från siemens. Men du kan ju sannolikt få in dem i nån raspi eller bara analogvisare utan större problem
 
Jo de har jag sett. Dock är det lite overkill att ha en PLC för att plocka in några givare.

Finns openPLC (har jag för mig att det heter) för rpi.

Hade gärna sett en färdig produkt för det här.
 
Majgårdarna
Det skulle funka med stektermometer om den var trådlös och inte gick in standby.

Som det ser ut så måste man bygga nåt själv.

Får se vad det blir till slut.

Nu tänker jag högt bara:
Men med en esp8266, display, givare, servo så bör man kunna få till styrning av tilluftsspjället. Då borde jag kunna reglera rökgastempen med detta automatiskt och samtidigt Visa tempen på displayen.
 
Någon som kör med Zigbee rgt? Vore trevligt med en out of the box-lösning till Home Assistant
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.