Hej,

Jag har tänkt att stycka av min tomt med 6000 kvm för att sälja tomter i egen regi. Marken är idag attraktiv då intilliggande villaområde just färdigställts. Tomten ligger i Upplands Väsby norr om Stockholm.

Nu ska det göras en detaljplan och kommunen prioriterar ner mitt ärende hela tiden pga att det är val nästa år och då måste dom få klart sina egna projekt i första hand! Nästa bud är att dom ska börja sommaren 2010 men kan även då prioriteras bort enl papper jag fått från kommunen.

Jag har tagit kontakt med en arkitektfirma som skulle kunna börja omgående med en detaljplan. Visst har man väl rätt att göra det men däremot går ju alla beslut genom kommunen? Men icke sa kommunen, inget att diskutera utan dom ska göra allt när dom får tid. Kan det verkligen gå till så här? Är man helt i klorna på kommunen?

Tacksam för synpunkter o råd!

Hälsningar
Lollobello
 
Tyvärr har kommunen planmonopol så ja, dom bestämmer. Ibland gör konsulter detaljplaner på uppdrag av kommunen. Konstigt att de inte nappar på det. Försök igen är mitt enda råd :(
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.