Hej!
Jag håller precis på att planera min nya altan. Den kommer att bli 10 x 3,5m och vara till två tredjedelar täckt av tak.
Nu har jag ett par frågor som jag hoppas på att någon kan svara på utifrån egen erfarenhet ...
* Jag har tänkt att fästa en bärlina i husväggen (gjuten betong). Vad för dimensioner krävs på balken, hur stora bultar (expanderbult) krävs och hur tätt är lämpligt att bulta?
* Det finns ett befintligt tak och jag tänkte återanvända de plintar som är gjorda för detta för att montera en yttre bärlina. Plintarna sitter på 2,4 m avstånd, räcker det då med 45x195 eller krävs det 95x220. Jag har hittat flera olika dimensioneringstabeller som ger olika svar! (Golvreglarna blir 3,5 m med en bärlina i mitten dvs 1,75 m spännvidd)
* Bärlinan i mitten tänkte jag lägga på befintlig marksten. Räcker det med 45x120 om man har stöd med 1 m mellanrum? (vill att konstruktionen bygger minimlat på höjden ...)
Tackar på förhand ....