3 746 läst ·
23 svar
4k läst
23 svar
Dåligt Vattentryck - hydrofortank
Svar nej ingen påfyllning luft då, det brukar fungera rätt bra. Klart kan du se nivån så stäng av pumpen och tappa ur till ca 1/3 kvar och fyll luft till ca 2- 2,3 bar och starta sen upp allt. då ska nivån i tanken bli från ca 1/2 till 3/4 delar.
Ska luftbubblan vara 1/3 av tanken upp nerifrån?J jonaserik skrev:
*G grushögen skrev:
Det blir lätt missförstånd när man skall uttrycka sig kort.
Jomaserik beskriver hur man kan fylla på luft i en hydrofor. Dock uppfattar jag problemet som att trycket är för lågt vid pumpstart. Om det är så, betyder det nödvändigtvis inte att det är för lite luft i hydroforen. Starttrycket förändras inte vid underskott på luft, men volymen som kan tappas av mellan starta och stopptryck blir mindre, vilket medför att pumpen startar oftare än vid rätt luftmängd.
Förkomprimering av hydrofor
Förkomprimering är nog sällsynt för hyrdroforer men möjlig om man gjort anslutning för det och använder en oljefri kompressor. Förkomprimering sker alltid i hydropresser. De kan därför ha något mindre tank för samma effektiva volym jämfört med hydrofor utan förkomp. Den största fördelen med hydropress är kanske att den har ett membran som skiljer vatten och luft åt, så att luft inte kan lösa sig i vattnet och måste ersättas så ofta.
Hur förkomprimera en hydrofor
Om man vill det bör man först se till att ha ett rör med avstängningsventil anslutet vid hydroforens topp.
Om hydroforen är helt vattentömd bör man starta pumpen kort för att fylla i lite vatten så att tryckluft inte kan läcka bakåt mot brunnen. Därefter fyller man på tryckluft till ca 0,3 Bar under pumpens starttryck. Förkomprimeringen blir då 1,7 Bar om starttrycket är 2,0.
Hur följa upp trycket senare?
I samband med första förkomprimering noterar man nivåer och motsvarande tryck. Markera start- och stoppnivåer på/vid nivåglaset och motsvarande tryck på ett papper eller notbok. Starttrycket kan man notera först vid andra påfyllning efter avtappning då pumpen vill starta när cisternen är tom. Vid senare tillfälle den närmaste dagen bör man notera några fler mellanligande nivåer och tryck.
Efter en tid när man misstänker luftbrist kan man kolla nivå/tryck och bekvämt fylla på tryckluft vid behov.
- - Använd inte en tryckluftkälla med högre tryck än hydroforens högsta tillåtna. Sprängning av luftfylld tank kan rasera hela tiden huset - Livsfara. - -
*
Redigerat:
Tack för hjälp. Ser ut att fungera nu har 2.2 tillslag. 4.2 frånslag. Behöver man rensa själv tanken via den luckan imellanåt? Eller räcker tömma underifrån?J jonaserik skrev:
Bästa svaret
Svar nej, det finns alltid en del skit i botten på hydrofor , så bry dig inte. Vid tömning och påfyllning så kan vattnet bli missfärgat, allt vatten snurrar runt.. Blir bra till nästa morgon, då det sjunker till bottenG grushögen skrev:
Är 4.2 frånslag ok. Så man inte sliter på gamla rörledningar tänker jag. (Haft lite hårt vatten här innan vi satte in vattenfilter) använde denna gamla tråden igenJ jonaserik skrev:
Det kan tom. finnas mycket skit i botten, hinkvis om det vill sig illa om vattnet innehåller lera och andra fina partiklar när de pumpas upp och sedan sedimenterar i hydroforen för klar vatten i kran senare - för man in luft med ejektor för att minska järn och mangan så kan det också bildas stora depåer av fällningar.
Hydroforer gör ofta lite mer än att just bara hålla vattnets tryck, saker som inte kan emuleras med en hydropress....
Hydroforer gör ofta lite mer än att just bara hålla vattnets tryck, saker som inte kan emuleras med en hydropress....
Klicka här för att svara
