2 942 läst ·
6 svar
3k läst
6 svar
Dålig tillrinning i djupborrad brunn.
Har borrat en djupborrad brunn. Brunnen ger 150tim/lit tillrinning. Till saken är den att det har uppstått en typ av lukt berggas. Kan det ha en koppling att tillrinningen i brunnen är låg, att man tar för mycket vatten mot vad brunnen kan leverera?. Skulle en tryckning kunna avhjälpa proplemet? Eller har lukten inget med tillrinningen att göra?
Vi fick trycka vår nyborrade brunn för att få vatten dock så finns svavelväte lukten kvar så den försvinner inte utan luftningV Valtraa92 skrev:Har borrat en djupborrad brunn. Brunnen ger 150tim/lit tillrinning. Till saken är den att det har uppstått en typ av lukt berggas. Kan det ha en koppling att tillrinningen i brunnen är låg, att man tar för mycket vatten mot vad brunnen kan leverera?. Skulle en tryckning kunna avhjälpa proplemet? Eller har lukten inget med tillrinningen att göra?
Låter fint, som jag förstår det finns det nån form av luftinjektor, vet dock inte om det fungerar med sådan? Jag skruvade loss locket på borrhålet idag och luktade ner, men känner inget när man luktar ner, borde man inte känna nån typ av gas där?H håbbe1961 skrev:
Lukt och dålig tillrinning hänger inte ihop med varandra. För att förbättra tillrinningen är det ibland möjligt att trycka brunnen för att öka den. Om du tittar i brunnsarkivet på www.sgu.se finns det några brunnar i din närhet? Vad har de för djup/tillrinning?
Vi hade problem med svavelväte, för att lösa det hade vi hydrofor med en luftinjektor innan. Öppnar man borrhålet känner man ingen lukt.
Vi hade problem med svavelväte, för att lösa det hade vi hydrofor med en luftinjektor innan. Öppnar man borrhålet känner man ingen lukt.
N NoOne2k skrev:Lukt och dålig tillrinning hänger inte ihop med varandra. För att förbättra tillrinningen är det ibland möjligt att trycka brunnen för att öka den. Om du tittar i brunnsarkivet på www.sgu.se finns det några brunnar i din närhet? Vad har de för djup/tillrinning?
Vi hade problem med svavelväte, för att lösa det hade vi hydrofor med en luftinjektor innan. Öppnar man borrhålet känner man ingen lukt.
Hej, har en djupborrad brunn jämte 111m till mitt ena hus med en tillrinning på 600tim/lite där har jag ingen lukt sedan 92 när jag borrade den brunnen. Sen lät jag borra en brunn till 50meter bort från andra. 150meter med en tim lit på 150. De första 2månaderna var vattnet perfekt ingen lukt eller nått. Är en hydropress till den nya brunnenN NoOne2k skrev:Lukt och dålig tillrinning hänger inte ihop med varandra. För att förbättra tillrinningen är det ibland möjligt att trycka brunnen för att öka den. Om du tittar i brunnsarkivet på www.sgu.se finns det några brunnar i din närhet? Vad har de för djup/tillrinning?
Vi hade problem med svavelväte, för att lösa det hade vi hydrofor med en luftinjektor innan. Öppnar man borrhålet känner man ingen lukt.
Klicka här för att svara