Status
Inte öppen för fler kommentarer.
J
tusenett skrev:
Är det några som inte har någon röst är det väl de unga? De som kommer få betala mest för konsekvenserna av det som händer.
De flesta av oss försöker som tur är i Sverige ge de unga, och kommande en röst men det är ett gäng knastriga bakåtsträvare som vill berika sig själva (roffargenerationen) lite till. Dessa 40talister som fortfarande vill förverkliga sig själva. Deras föräldrar som byggde Sverige hade inte varit imponerade...
 
  • Gilla
Abies koreana
  • Laddar…
BirgitS
tusenett skrev:
Ja. 2017 dog ca 1000 fler än 2016. 2018 dog ca 4000 fler än 2019.

Ska det vara.
2018 var det väl både en svår influensa för de äldre och dessutom värmeböljan på sommaren, om jag inte missminner mig.
 
tusenett skrev:
Ja? Varför denna upprördhet över 1000 fler nu?
1000 döda är mycket.
 
P
a.o.f a.o.f skrev:
1000 döda är mycket.
Ja, självklar är varje dödsfall tragiskt, inget snack om det, men det var 1000 fler 2018 än 2017 också men då var det inte lika mycket uppståndelse i media och sociala medier och jag undrar lite grann varför det är så mycket mer uppståndelse över 1000 döda denna gång?
 
Redigerat av moderator:
  • Gilla
patst577 och 3 till
  • Laddar…
P
BirgitS BirgitS skrev:
2018 var det väl både en svår influensa för de äldre och dessutom värmeböljan på sommaren, om jag inte missminner mig.
Ja, det var det jag skrev i ett tidigare inlägg och jag tyckte inte att media och andra krävde drakoniska åtgärder som nedstängningar av samhället och munskydd det året. Jag kan inte påminna mig att DN krävde att få veta varför man inte skyddade de äldre från värmen heller.
 
  • Gilla
mikethebik och 1 till
  • Laddar…
tusenett skrev:
Ja, men det var 1000 fler 2018 än 2017 också men då var det inte lika mycket uppståndelse i media och sociala medier och jag undrar lite grann varför det är så mycket mer uppståndelse över 1000 döda denna gång?
Du menar jan till april i dina siffror eftersom det är den tidsperiod som 2020 siffrorna gäller.
 
tusenett skrev:
Ja, det var det jag skrev i ett tidigare inlägg och jag tyckte inte att media och andra krävde drakoniska åtgärder som nedstängningar av samhället och munskydd det året. Jag kan inte påminna mig att DN krävde att få veta varför man inte skyddade de äldre från värmen heller.
Menar du och din vapendragare Birgit att man skulle ha ignorerat denna pandemi? Inte gjort någonting alls?
En spännande inställning.
 
P Pin skrev:
Du behöver inte förutsäga då du redan konstaterat att det är exponentiell tillväxt och har mätvärden. Min ursprungsfråga kvarstår. Med dina värden, vad blir dödligheten för 70 åringarna?

Vad ville du visa med de tre kurvorna, jag vet vad exponentiell tillväxt är.
Titta på det tre kruvorna igen. En är linjär så skippa den. Det två andra visar progersiva kurvor som delar samma två punkter. Dessa två kan punkter kan motsvara 50 och 95 år i min modell. Du ser då att bådas kruvorna visar olika värden för 70 år. Alltså kan vi inte veta med någons störrre exkathet uitifrån modellen hur kurvan ser ut vid 70 år.

Vi skulle ju ta detta steg för steg. Så tillbaka till att 1,2 % (avrundat 1 %) avlider i 50 års gruppen och 30 % avlider i 95 årsgruppen med FHM 0,6 % total dödlighet. Är du med på det som rimliga startvärden?
 
T
  • Gilla
b8q
  • Laddar…
T tanaris skrev:
Varför sitta och gissa (helt åt skogen fel), när det aldrig någonsin varit enklare att kolla?

[länk]

[länk]
Tack för att du fyllde i frågetecknet!

Då har Sverige lyckats bättre där, till min förvåning.
 
Mikael_L
Handyman 1 skrev:
Läste precis på text-tv att varken Danmark,Finland eller Norge haft några nya dödsfall i covid-19 idag,här i Sverige har vi fortsatt höga dödstal dagligen,det är ju katastrof,4000 döda,herregud vilket misslyckande.
Hur är det med våra grannländer, spelar de ett högt spel och satsar allt på ett enda kort?
Jag fick svaren på smittspridning i tråden på några olika ställen, men det verkar som att Norge har 0,5% smittade, danmark 1%, finland under 2%.

Har de som enda chansning att vänta på ett vaccin? Hur lång tid kommer de få ha sina restriktioner ifall det inte blir något vaccin? Om det blev 1% på 3 månader, blir det något runt 15 år innan de fått immunitet så samhällsspridningen stoppats...?
Är det en rimlig chansning, att förlita sig på ett vaccin?



Jag tänker lite på min moster, vi råkade komma i närheten för en dryg vecka sedan, så jag ringde och kollade om vi fick komma på besök. Kanske sitta utomhus på lite kaffe, typ.
Men nej, hon är livrädd, träffar vare sig barn eller barnbarn, sedan 3 månader tillbaka.
Hon har något kroniskt med luftvägar, och är övertygad om att hon tillhör riskgrupp, jag är inte övertygad, men invände inte heller något, det är ju hennes beslut, och det har inte varit lätt att fatta.

Hennes större problem är dels att hon är egenföretagare, två st bolag. Ett inom turistnäring, och det andra inom typ konferens och föreläsningar (hon håller föreläsningar och anordnar sådant). Båda har naturligtvis tvärdött.
Nu har hon stoppat upp allt, och försöker få sin akassa att godkänna utbetalningar, men det ser mörkt ut.

Det andra är distanseringen från barn, barnbarn, hon har ett treårigt barnbarn och det andra i någon närliggande ålder, som hon avgudar, men träffar inte nu, har inte sett dem på 3 månader.
Om hon bodde i Norge, och inget vaccin lyckas, så blir barnbarnen alltså vuxna människor innan hon till sist vågar(/får) träffa dom. Hej, vet ni... jag är faktiskt er farmor, det är kanske svårt att tro ...

Men nu bor hon i Sverige, som gjort 20% av resan mot immunitet, inte 1,5%.

Fast visst, det kan ju hända att det kommer ett fungerande vaccin.
 
  • Gilla
patst577
  • Laddar…
D djac skrev:
best practice när man är i en kris är att använda åtgärder som kommit till genom erfarenheter från tidigare händelser
och precist detta räcker inte. Finns inte erfarenheter från tidigare händelser (eftersom de inte har förekommit tidigare) så måste man planera och förbereda åtgärder utan tidigare erfarenheter. Och detta har Sverige brustit i totalt. Precists som vid skogsbränderna förra året och 2014.
Din tjocka manual, var finns den att läsa?
 
BirgitS BirgitS skrev:
Jag vet inte vad du menar. Det finns ju statistik på hur många som testas positivt.
Du svarar ju i inlägg #14438 att det inte går att uträtta underverk på två veckor. Eller är det inte teststatistiken du menar? Jag menar att den borde vara tillgänglig rätt snabbt.

Ursprunget till frågan var ju varför regeringen inte kan svara på varför regionerna inte följer den önskade takten på provtagandet.
 
D
T Thomas_Blekinge skrev:
och precist detta räcker inte. Finns inte erfarenheter från tidigare händelser (eftersom de inte har förekommit tidigare) så måste man planera och förbereda åtgärder utan tidigare erfarenheter. Och detta har Sverige brustit i totalt. Precists som vid skogsbränderna förra året och 2014.
Din tjocka manual, var finns den att läsa?
Finns jättemycket erfarenheter av virusspridning och pandemier, precis som inom alla yrken finns det manualer att följa för de som arbetar inom dessa områden. Bara kör igång med din utbildning, det är aldrig för sent!
 
  • Gilla
patst577 och 1 till
  • Laddar…
B b8q skrev:
Vad tror ni oddsen är för att man återinför en saftig statlig fastighetsskatt efter det här då, för att betala för alla tusentals miljarder staten plöjt ner i pandemiåtgärder? Rejält låga, gissar jag.
Troligen har du rätt. Corona blev en bra ursäkt för att kreditbubblan sprack och nu har man en ursäkt att återinföra fastighetsskatt. Jag gissar att man av miljöskäl dessutom höjer drivmedelsskatten och gärna fordonsskatten. Givetvis bara tillfälligt som det brukar heta.
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.