Det gäller ett enfamiljshus byggt ca 1960 med vattenburen värme med elpanna. Nu ska en liten vattenradiator bytas mot en ny med större värmeavgivande yta.
Elpannan är ca 37 år gammal, och litet lynnigt, och vi vill helst inte stänga av strömmen till elpannan. Det är nämligen svårt att få igång den igen. Det är ett enplanshus. Och radiatorvattnet är i ett slutet system med expansionskärl.

Skulle det gå att byta den lilla radiatorn mot en ny, utan att behöva bryta strömmen till elpannan? Vi vill heller inte tappa ur en massa radiatorvattet ur systemet.

Vad jag själv tror behöver göras är att stänga av cirkulationspumpen för radiatorvatten, släppa på trycket i radiatorsystemet så blir atmosfärstryck där, och stänga termostaterna på varje vattenradiator i huset.
Samt vara beredd med trasor och bytta för att fånga upp ev. vatten som kommer ut. Radiatorn som ska bytas ut mot större, se bild!

Ur det den lilla radiatorn när den tas bort, kommer det klart att rinna ut radiatorvatten, men då får man snabbt vrida den så returutloppet blir högt upp.
 
  • En vit vattenradiator installerad mot en ljus vägg, med kopparrör anslutna på vänster sida. Radiatorn ska ersättas med en större modell.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Redigerat:
Gör som du tänkt.
Strömmen till pannan har ingen påverkan på detta, så den kan vara på.
 
O O skrev:
Gör som du tänkt.
Strömmen till pannan har ingen påverkan på detta, så den kan vara på.
Nja!
Eftersom elpatronerna i elpannan sitter i värmekretsens del, alltså i radiatorvattnet, så bör/ska elpatronerna/elpannan stängas av innan man släpper på trycket.
 
Du har både en radiatorventil samt en returventil, förhoppningsvis så håller bägge dessa tätt.
Om de håller tätt så räcker det att stänga termostaten samt returventilen.
Efter att du stängt bägge ventilerna så kan du prova att öppna luftningsventilen på radiatorn, det ska bara komma några droppar vatten om ventilerna är täta.
 
  • Gilla
Intet
  • Laddar…
Demmpa,
Jag tänker just på det om elpatronen hamnar ovan vätskeytan, kan den ev. brännas sönder om strömmen är på till elpannan. Men tappas inte radiatorvattnet ut så borde det inte hända den hamnar ovan vattenytan.

Finns det en ventil på returledningen vid radiatorn, syns den på bilden? Det sitter där en 90 graders rördel, men om ventil i den vet jag ej.
 
Redigerat:
Vad jag kan se så är det en returventil, likt följande,
En metallisk returventil med gängad anslutning visas närbild mot en neutral bakgrund.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Returventil i närbild med separerade delar, inklusive gängade kopplingar och en O-ring, på ett grått underlag.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

En närbild på en metallisk returventil placerad på en mörk yta.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
Jenpet
  • Laddar…
Här närbild på 90-rördelen.
 
  • Närbild på 90-graders rördel vid radiatoranslutning.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Det är en returventil,


Returventil ansluten till en vit radiator med mönstrad tapet i bakgrunden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Här är en av våra.
 
Tack för hjälpen! Här litet bildbehandlad bild på 90-graders rördelen.
Är det i din 90-graders rördel ett spår i hålet så man med skruvmejsel kan vrida ventilen till öppet eller stängt?
Huset är på landet, så vi kan inte kolla det nu.
 
  • Ventil ansluten till ett element, där ett spår i ventilen kan ses för att justera flödet med en skruvmejsel.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Vissa returventiler har spår för spårmejsel, vissa har insexhål för insexnyckel.
Har ej koll på om det finns fler varianter.

Om det tar ett tag från att radiatorn tass bort till den nya kommer på plats så kan man blindplugga ventilerna med radiatorproppar, ser ut att vara G10/M22.
G10 i inloppsanslutningen på både ventilerna och på radiatorn samt M22 på utgående gängan på radiatorventilerna

https://www.rinkabyror.se/artikel/propp-med-mutter-g10-m22-/
 
Den nya radiatorn är 2-radig(mått 1700 x 600 mm https://www.rinkabyror.se/artikel/wrs-22-617/), den gamla bara 1-radig( mått 1000 x 600 mm). Så nya vattenradiatorn har 3,4 gånger större värmeavgivande yta. Så rören upp från golvet behöver bockas och dras om för att passa.

Den nya radiatorn har så stor värmeavgivande yta för att även efter framtida byte till luftvattenvärmepump klara att värma upp rummet. För att kunna köra med låg framledningstemperatur på radiatorvattnet.
 
Redigerat:
Returröret bör gå att bända ut lite, i värsta fall får du använda en rörbock till att bockar röret lite. Framledningsröret är inga problem att böja ut lite.

Rören är kopparrör.
 
Vänsterflanken på nya radiatorn måste förskjutas ca 100 mm åt vänster jämfört befintliga radiatorn. Nya radiatorn är ju 700 mm längre. Och högerflanken ska inte gå in i balkongdörren på höger sida.
 
  • Ritning av radiator Typ 22 med måtten 82 mm djup, 135 mm från vägg. Radiatorn ska förskjutas 100 mm åt vänster, högerkant ska undvika balkongdörr.
Då är det ett annat utgångsläge.
Då hade jag:
- stängt av elpannan
- tömt radiatorkretsen, exakt var och hur mycket beror på hur det ser ut & är kopplat.
- tagit bort radiatorn
- kapat bägge kopparrören och satt dit två vinkelklämringskopplingar
- dragit nya rör och ytterligare två vinkelklämringskopplingar
- samt helt nytt radiatorkoppel
 
  • Gilla
Intet och 2 till
  • Laddar…
Jamen, det är just det som inte är önskvärt dvs att stänga av strömmen till pannan och tappa ur vatten ur radiatorsystemet.

Eftersom det tydligen sitter en ventil i retur-90o-rördelen, kan den stängas och termostaten på framledningen också stängas, sedan kan gamla radiatorn tas bort. Då kan väggkonsolerna för nya radiatorn passas in och skruvas fast.
 
Redigerat:
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.