S
billy_baver skrev:
Att ett färdigt hus framstår som dyrare än processen att bygga det är - och förblir - oftast felräkning, missuppfattning eller ibland en omsorgsfullt spridd myt.

1. Egnahemsbyggare inkluderar oftast icke eget arbete som kostnad. Man varken räknar timmar eller multiplicerar med marknadsmässiga timpriser. Man bara avnjuter frukten av sitt arbete, utan att egentligen resonera i särskilt sakliga termer.

2. I synnerhet självbyggen tar så lång tid, att priserna påtagligt förändrats. Flera år gamla materialpriser och löner jämförs med en rykande färsk värdering av det färdiga huset. Vilket man givetvis inte kan ta som bevis att det måste löna sig att bygga ett hus till.

3. Nybyggda egnahem omsätts mycket sällan omedelbart efter färdigställandet. De säljs som tidigast först 5-10 år efter det att byggmaterialet ropades in. Istället jämför man produktionspris med en bankvärdering, som inte alls syftar till en rättvis jämförelse, utan till en banks mer eller mindre riskabla utlåning.

James Tobins berömda Q-teori är ursprungligen tänkt för handel med standardiserade aktier. Att försöka tillämpa den på handel med nya och begagnade hus är därför inte helt lyckat.
[länk]

Summa summarum: Antingen kommer trådens färdiga hus att säljas för ett lägre pris än det utbjudna, eller också kommer byggtomtens slutpris att vida överstiga ursprungliga prislappen. Alternativt en kombination av båda.
Det är möjligt att TobinsQ är trubbigt och inte direkt applicerbart, men det används av bl.a. Boverket så helt fel kan det väl inte vara? Har ingen koll på detta egentligen, utöver vad jag läst mig till. Tar Q hänsyn till renoveringskostnader för gamla hus? Tar det hänsyn till slopad fastighetsavgift i 15 år för nybyggda hus?

Du har säkert rätt att priset måste ner på det objekt TS hänvisar till. Att bygga ett likvärdigt hus som det i länken för 4.000.000 inklusive allt, och utan egen arbetsinsats, borde inte vara några problem? Att bygga själv för 6.000.000 är iofs inga som helst problem det heller...
 
kontorsråttan
Helt OT(?) är en fundering som dyker upp hos mig som inte bor i ett lika hett område.
Att bygga ett hus kostar ungefär lika mycket oavsett var det ligger, eller?
Så att jämföra vad ett hus kosta mot vad ett nybyggt hus kostar beror helt på läget.

Där jag bor kostar husen under 2 och att bygga nytt troligen lika mycket som hos TS.
Så skillnaden borde var i tomtkostnad, alt över det är mäklarmantran "location, location, location". som har väldigt lite med faktisk byggkostnad.

Att bygga nytt kan nog vara en vinst i vissa områden, och en ren förlust i andra. För TS verkar det vara en vinst.
 
Redigerat:
S
Ja, exakt så är det. Det första vår bankman frågade var var vi skulle bygga, för att minimera risken för banken. Hade vi byggt i ett annat område hade vi troligtvis inte fått lånet.
 
Hur tråkigt det än låter bör man ställa sig frågan: Om jag bygger "själv" och det kanske blir dyrare än hur prisbilden ser ut i området - hur kan det gå om det sedan skulle bli en separation?
Jag är väl bevandrad i ett exempel från en mindre stad där ett par byggde sitt "drömhus" för ca 3,5 miljoner.
Trots att de sedan lade ut det för ca 2,6 miljoner (efter separation) så blev det inte sålt.
Alltså, man ska naturligtvis inte måla f-n på väggarna men det är mycket att tänka på inför sådana här stora ekonomiska beslut.
 
  • Gilla
SonnyListon
  • Laddar…
Ni bör ta med i kalkylen att ni inte behöver betala fastighetsavgift för ett nybyggt hus i 15 år.
 
Tack för många bra svar. Hittills har endast tankearbete pågår, jag ska försöka uppdatera tråden när något konkret händer.

Efter en snabb googling hittade jag följande lista över TobinsQ:http://www.byggahus.se/ekonomi/tobins-q-kommun-kommun

Den är rätt föråldrad men innehåller ett värde på ~1-5 för Södertälje. Det verkar dock väldigt högt? Särskilt med tanke på vissa bra synpunkter som framkommit i tråden om hur man värderar eget arbete t ex.
 
fkon skrev:
Efter en snabb googling hittade jag följande lista över TobinsQ:[länk]

Den är rätt föråldrad men innehåller ett värde på ~1-5 för Södertälje. Det verkar dock väldigt högt? Särskilt med tanke på vissa bra synpunkter som framkommit i tråden om hur man värderar eget arbete t ex.

Om detta värde skulle stämma vore innebörden att den som byggt en bostad för 4 Mkr kan sälja den för 6 Mkr istället för att flytta in. Nej, jag tycker att du gör rätt i att betvivla vederhäftigheten hos "Institutet för bostads- och urbanforskning".
 
  • Gilla
Nyfniken och 1 till
  • Laddar…
Vi planerade att bygga ett hus i ett visst område, det fanns då 3-4 tomter i storlek 1300 - 1600m2 med fritidshus på.
Kom rätt långt med kalkyler, offerter etc och det skulle landa på ca 7.3 miljoner inkl allt. Tomterna ca 2.5 miljoner, huset (200m2 stenhus) ca 4 miljoner, därtill garage, tomtarbete, trädgård etc etc.

Strax därefter kom ett fint hus på området ut för försäljning för 6.1 miljoner. Byggt 2007, nästan samma planlösning som vi planerade. Så, inget att tveka på, vi köpte det, det landade på 6.2 miljoner efter kort men intensiv budgivning. Detta hus har fin anlagd trädgård, uppvärmd markpool, hottub, staket, trädgårdsbelysning, bevattningssystem samt lekplats och lekstuga för vår minsting.

Så i detta fall var köp av ett befintligt hus en bättre affär än att bygga.
 
MRK skrev:
...vi köpte det, det landade på 6.2 miljoner efter kort men intensiv budgivning. Detta hus har fin anlagd trädgård, uppvärmd markpool, hottub, staket, trädgårdsbelysning, bevattningssystem samt lekplats och lekstuga för vår minsting...
Oj, vad mycket pengar!

Jag betvivlar inte alls att ni gjort rätt, och att det är värt det.

Men jag undrar vad månadskostnaden hamnar på med amorteringar, räntor, driftkostnader osv.
För ni kunde väl inte slanta upp med kontanter, eller :)
 
KnockOnWood skrev:
Oj, vad mycket pengar!

Jag betvivlar inte alls att ni gjort rätt, och att det är värt det.

Men jag undrar vad månadskostnaden hamnar på med amorteringar, räntor, driftkostnader osv.
För ni kunde väl inte slanta upp med kontanter, eller :)
Nej, inte allt kontant men ca 25%. Räntan efter avdrag hamnar på 6800:- / månad, driften på 3.100:- / månad och så länge räntan är så låg som nu så amorterar vi 15.000:- per månad. Inget krav från banken men vi vill jobba ned belåningen så att vi har en rejäl "buffert" inför framtiden.
 
MRK skrev:
Nej, inte allt kontant men ca 25%. Räntan efter avdrag hamnar på 6800:- / månad, driften på 3.100:- / månad och så länge räntan är så låg som nu så amorterar vi 15.000:- per månad. Inget krav från banken men vi vill jobba ned belåningen så att vi har en rejäl "buffert" inför framtiden.
Det låter ju riktigt överkomligt!
Och amorteringarna kan ni väl lägga precis under smärtgränsen antar jag.

Misstänker att ni inte älskar Stefan Ingves :)
 
KnockOnWood skrev:
Det låter ju riktigt överkomligt!
Och amorteringarna kan ni väl lägga precis under smärtgränsen antar jag.

Misstänker att ni inte älskar Stefan Ingves :)
Ärligt talat, jag ser Riksbanken som en liten perifer aktör utan reellt inflytande. Visst, de kan peka med hela handen och prata med grötmyndig röst men... i slutänden är det marknaden som bestämmer. Det finns inte en chans att Sverige skall skifta mot högre räntor så länge som resten av EU ligger runt 0% repo.

Och även om räntan mot alla odds och förväntningar skulle sticka iväg uppåt så klarar vi detta med god marginal.
 
Låter bra!

Och även om jag numera är Hallänning, så har jag Skåne för ögonen när jag tittar ut genom fönstren.
Hallandsåsen (och Laholmsbukten) på dagarna, och Båstad och ljusen längs E-6an på nätterna.
Heja Sydsverige :thumbup:
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.