Hej! Jag har en usel köksingång på mitt lilla hus byggt 1908. Vill riva ner den och bygga en ny större ingång. Problemet jag funderar över är att den nya byggnaden skulle hamna över en grävd stensatt brunn, som ligger precis i kanten på den gamla ingången. (Grunden ligger en smula på brunnens ena kant) Vad gör jag? Fyller igen? Låter brunnen vara kvar och har lucka i golvet!?
Undrar också om jag kan göra den nya grunden parallellt med den gamla källarväggen som finns under boningshuset. Alltså - källare under boningshus men bara torpargrund på nya tillbygget/köksingången. Tacksam för svar.
Maggis57
 
  • Trädgårds- och husgrund med skyddsnät över en brunn vid en gammal byggnad, gräsmatta och markstenar runtomkring.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Köksingång på gammalt hus med vit fasad och ett litet fönster, grön gräsmatta och ett metallnät lutat mot väggen.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Du skriver inte om brunnen är vattenfylld eller ej.
Om du ska bygga över brunnen så gäller det att tillbyggnadens grundkonstruktion är så konstruerad att den. trä självbärande över brunnen eftersom den ju inte är gjord för att bära vikten av en byggnad. Även om du fyller igen brunnen så är ju bärigheten inte helt säkerställd.
Det gäller ju också att ta hänsyn till fuktproblematiken om det står vatten nere i brunnen. Även om du fyller igen så kommer det ju att vara vätska i bottenn.

Jag tycker du ska ta detta med en konstruktör som ändå behöver se över resten av konstruktionen i tillbyggnaden.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.