32 388 läst ·
75 svar
32k läst
75 svar
Bygga nya takstolar och byta ut dem gammal utan att ta bort taket
Självbyggare
· Arvika
· 1 527 inlägg
Menar du att jag räknat felE Fabbe 223 skrev:
Jag kan dubbelkolla beräkningen senare.
Bifoga även dina indata så kan vi se om de är korrekta. Att en bamsing som 115x630 inte fungerar tyder på att något är fel i indatan.
Var ska jag sätta dem stämporna när jag mixtra med takstolar, uppe i nock eller på överarmarna eller på handbjälkenB bossespecial skrev:Bättre och enklare att lägga upp regeln på balken än att hänga in den i sidan. Dessutom kan du inte spika ihop nya regeln till den befintliga överramen då de viker av från varandra.
Stämp är en tillfälligt stötta för att avlasta din takstol när du mixtrar med dom.
Att använda sig av balkar är mycket enklare och ställer mycket mindre krav på utförandet än att bygga om till nya takstolar.
Självbyggare
· Arvika
· 1 527 inlägg
Jo enligt snickarna som kollade på det sa att om jag bara sätter nockbalk i hälften av garaget så skulle det bli olik styrka på de gamla takstolarna som skulle sitta kvar och då sa dem bara att det är lika bra att sätta nockbalk genom hela garagetB bossespecial skrev:
precis, men ett ännu bättre alternativ kan vara att stämpa upp hela taket (20-25cm?) och ha färdiga små regelverk som man lägger emellan takstolarna och det gamla regelverket. Utvändigt så får du sätta en par liggande bräder (fjällpanel?) som döljer höjningen. Invändigt så antar jag att det blir isolering och skivor.A andersmc skrev:
Borde bli enklast och billigast.
H hackatall skrev:precis, men ett ännu bättre alternativ kan vara att stämpa upp hela taket (20-25cm?) och ha färdiga små regelverk som man lägger emellan takstolarna och det gamla regelverket. Utvändigt så får du sätta en par liggande bräder (fjällpanel?) som döljer höjningen. Invändigt så antar jag att det blir isolering och skivor.
Borde bli enklast och billigast.
Jag ska ha osb och gips i taket och väggarna med isolering
Om hela taket ska höjas med stämp så skulle jag gissa på: en man, 2 arbetsdagar för att höja 20 cm.E Fabbe 223 skrev:
Men hur högt vill du ha? Är det för nån billyft i tanken så förstår jag omkonstruktionen.
