Om ni inte redan har Separett på dasset rekommenderas det verkligen! Sen borde det väl funka att gräva en gammal hederlig pissgrop modell lumpen? Ett hål med en halvmeters diameter.
 
  • Gilla
Inga L
  • Laddar…
tratt och slang som leds till en stenkista? en kanna vatten bredvid så man kan spola lite efteråt för att slippa lukt.
 
  • Gilla
Inga L
  • Laddar…
Om du har en kompost med mycket trädgårdsavfall gynnas den av urin. Lukten försvinner också.Plantera en häck runt så slipper du se både kompost och urinerande. Plus skugga som håller fukten i komposten. Vindskydd för stranden kan skyla besökarna tills häcken kommit upp.:cool:
 
Låter ju sunt, hur bygger man smartast en stenkista?
major_tom major_tom skrev:
tratt och slang som leds till en stenkista? en kanna vatten bredvid så man kan spola lite efteråt för att slippa lukt.
 
nikasp
Vi har en separett på dasset. Jag drog ut slangen och grävde en grop, la slangen med svagt fall hela vägen. Gjorde en liten stenkista där slangen mynnar ut och sedan markduk och jord ovanpå. Har funkat mycket bra i 3,5 år nu.

Det där är för övrigt dasset jag rev då 2015 :)
 
  • Traditionellt rött utedass med träväggar och dörr, beläget bredvid högt gräs och buskar.
  • Gilla
Maria T och 3 till
  • Laddar…
Har samma här, förbränningstoa inne o ett utedass. Har den här kopplad till utedasset, https://www.bauhaus.se/ejektortank-separett-50-liter (den finns även hos andra handlare). Ska sätta dit en y-koppling på slangen utanför dasset och koppla in en pisseburk.
Sen göder du trädgårdslandet (tänk på va bonden använder och det äter vi), blomrabatten och även gräsmattan. Ejektorn sköter blandningen.
 
  • Gilla
Tosse
  • Laddar…
Pissa på olika ställen på tomten. Mot eller från nyfikna grannar är en preferensfråga.

Inte för att jag är mot tekniska lösningar, men man närmar sig nog rätt snabbt läget när man skapat sig en avloppsanläggning utan rening om man börjar leda runt och spä ut pisset.
 
  • Gilla
civilingenjören
  • Laddar…
Helt klart ska väl kvinnorna också kissa ute, häng upp några såna här! Det blir populärt :crysmile:
Kvinna står ute i naturen och använder en lila urineringsanordning designad för kvinnor.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
  • Gilla
kengren51
  • Laddar…
En bumper dumper löser det mesta. En sittplats och det hamnar på olika ställen.

Det enda är väl insynen som den inte löser.
 
  • Person squatting next to a portable 'bumper dumper' toilet attached to the back of a pickup truck in an open field.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Man med ölburk som använder en bärbar toalett bakom en pickup truck utomhus.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
  • Gilla
  • Haha
kengren51 och 2 till
  • Laddar…
rock_fc rock_fc skrev:
Låter ju sunt, hur bygger man smartast en stenkista?
som @nikasp skriver, grop + grus + markduk, är inte mer avancerat än så
 
  • Gilla
rock_fc
  • Laddar…
-Det är inte alltid så jättenoga att späda 1:10
-Där t.ex. hundarna kissat på gräsmattan blir gräset först lite gult och sedan efter någon vecka betydligt grönare än gräset runtomkring.

-Kanske ett plank på hjul som kan rullas runt på tomten?
-Då får du gödningen precis där du för stunden vill ha den....
-Vill du späda - kan du sätta en vattenspridare på timer en stund efter tillförsel av gödning.
-Blir garanterat en snackis!
 
  • Gilla
rock_fc
  • Laddar…
Enkel lösning 2 lastpallar i vinkel som insynsskydd hål i marken med ett spett, rör i marken, upptill en avloppstratt (tvättmaskinsmodell) plasthink med lock och skopa för vatten
10 minutersjobb + materialkostnad max 100 lapp.
 
Precis en sån står naturligtvis redan på landet. Tydligen är det en svensk formggivare bakom - extra kul.
(och ja, min kära sambo har gröna fingrar och kan vara drivande i frågan att ta vara på ämnen som ger växtkraft)

KnockOnWood KnockOnWood skrev:
[bild]
[länk] :rofl:
 
  • Älska
Maria T
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.