Jag har en balkongvägg av ngt oidentifierat plastmaterial och vill bygga en liggande träpanel på denna, hur gör jag en regel?
För att göra så lite åverkan som möjligt på väggen, skulle jag bygga den panel som jag vill ha löst. Alltså skruva/spika/limma ihop en färdig enhet. Då har du en hel skiva som behöver fästas. Då kan du, beroende på hur tung den blir, fästa upp den med en mindre mängd starkt bygglim eller tom hänga den på ett par krokar.
Är det en bostadsrätt hade jag nog fäst små vinkeljärn i aluminumprofilen och fäst mina paneler i dessa.
Är det en bostadsrätt hade jag nog fäst små vinkeljärn i aluminumprofilen och fäst mina paneler i dessa.
Ja detta är avskiljande från grannen och jag har ingen aning vad som finns bakom mer än att grannens skruvar har jag fått på min sida.Tomture61 skrev:
Jag är helt nybörjare på detta., men kan ske ska försöka.
Klicka här för att svara


