Vi funderar att köpa en bubbelbadkar men badrummet är gammal och saknar eluttag och vi vill inte förstöra någon vägg i badrummet. Kan en elektriker dra utanpåliggande ström kabel i badrummet utan att riva gammal kakel plattorna eller måsta ström kabel går bakom kakel plattan? Vad är rätt sätt enligt säkerhet reglerna?
 
Det går att dra kabeln utvändigt, men går det inte att dra den på "andra sidan" väggen och genom väggen där anslutningen ska vara? Då slipper du den klamrade kabeln på kaklet. Dessutom måste du montera en jordfelsbrytare.
 
Ja precis som du säger. Ringt till elektriker idag. Han sa att det är okej med utvändigt kabel på kakeln från el centralen till badrummet plus en jordfelsbrytare.
Kanske gömma sladden i en kabelkanal så att den ser ut lite bättre.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.