Vi har nybyggt sommarhus på sjötomt, brunn borrades våren -21 och borrades till 43 meter då borraren inte ville få in saltvatten. När han avslutade borrningen så fanns det inget vatten, men vid tryckning någon vecka senare så strömmade det till bra (90 l/timme). För att senare öka till över 150 l/timme vid kontroll ett par månader senare.

Nu till problemet, vattnet är väldigt brunt och har tydlig järnsmak. Idag så provade vi att spola ur brunnen (ca. 20 l per minut) och efter en stund så fick vi väldigt fint och gott vatten (~30 minuter). Glada i hågen så hoppades vi att vi hade rensat rent i brunnen, men efteråt så fick vi om möjligt ännu brunare och mer järnrikt vatten när brunnen hade fyllts på.

Kan tilläggas att grannarnas brunnar är på 60+ meter och de har mindre problem med vattnet, lite oklart vad för filter som används där.

Det är så pass brunt att man tvekar att diska porslin och köra tvättmaskin är knappast aktuellt - hur råder man bort på detta? Är det bara att fortsätta och spola och hoppas att man får ut allt 'skit' ur berget eller behöver man anlägga någon slags filtrering för att få bot på det hela?
Brunfärgat vatten som fyller ett handfat, visuellt indikerar järnhalt och föroreningar från en nyligen borrade brunn.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Ett dygn senare så är vattnet klart och bra igen förmodligen när det fått lägga sig under pumpen som sitter på 40 meter.

Frågan är vad fällningen kommer ifrån, berget eller brunnen?
 
  • Hand som håller ett glas med klart vatten mot träbord, reflekterande frågan om vattenkvalitet.
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.