Vi har nybyggt sommarhus på sjötomt, brunn borrades våren -21 och borrades till 43 meter då borraren inte ville få in saltvatten. När han avslutade borrningen så fanns det inget vatten, men vid tryckning någon vecka senare så strömmade det till bra (90 l/timme). För att senare öka till över 150 l/timme vid kontroll ett par månader senare.
Nu till problemet, vattnet är väldigt brunt och har tydlig järnsmak. Idag så provade vi att spola ur brunnen (ca. 20 l per minut) och efter en stund så fick vi väldigt fint och gott vatten (~30 minuter). Glada i hågen så hoppades vi att vi hade rensat rent i brunnen, men efteråt så fick vi om möjligt ännu brunare och mer järnrikt vatten när brunnen hade fyllts på.
Kan tilläggas att grannarnas brunnar är på 60+ meter och de har mindre problem med vattnet, lite oklart vad för filter som används där.
Det är så pass brunt att man tvekar att diska porslin och köra tvättmaskin är knappast aktuellt - hur råder man bort på detta? Är det bara att fortsätta och spola och hoppas att man får ut allt 'skit' ur berget eller behöver man anlägga någon slags filtrering för att få bot på det hela?
Inloggade ser högupplösta bilder
Logga in
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder