På grund av skursockel, bröstsockel och dessutom tajt mot vägg för att bladet skall kunna öppnas 180 grader så behöver jag tips på passande gångjärn. Hade det inte varit tajt mot väggen hade jag satsat på ett vinkelgångjärn, men då skulle dörren slå i väggen innan den kommer 180 grader dessvärre.

Mitt stora problem är att alla gångjärn jag hittar har för litet gap mellan axelcentrum och gångjärn för att kunna ha minst 35mm mellan karm och dörr när dörren är öppnad 180 grader.

Jag måste alltså ha tag på ett gångjärn där axelcentrum sticker ut minst 17,5mm från karm och bladets ytterkant. (Jag är medveten om att gångjärnet kommer att behöva sticka ut minst 25mm och att det inte är estetiskt optimalt)

Om jag gissar från den här bilden och måtten 160 x 75
164-835-gangjarn-massing-160-75_medium_b88eee80-04a5-4883-ad14-816878d3e264.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Så blir centrummåttet 37,5mm (75/2)

Gissningsvis (utifrån bilden) är tjockleken på beslagets fästen strax under 20mm vilket då om jag lägger det kant i kant med karmen minst 17,5mm per sida, men helst hade jag önskat hitta ett med ännu lite bredare gap för att inte vara så nära gränsen.
 
Låter besvärligt. Och det är inte säkert det fungerar ändå, med de nya gångjärnen. Be och få en monteringsanvisning.

Säkrast är nog att flytta själva dörrkarmen en bit.
 
Det var min första tanke också; att flytta ut karmen en bit och fräsa ur foder samt skurklossarna så det ändå passar, men fodrets profil möjliggör bara några enstaka millimeter. PXL_20260823_102938620.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Så montera karmen ca 7mm ut, fräsa bort ca 3-4mm på foder och 7mm på skurkloss så har jag ändå ca 28mm som bladet måste sticka ut från karmen vid 180 graders öppning.
 
Vidare så vinner jag inget på att ta bort skurklossen, för då har jag ändå speglar och bröstlist som tar i. PXL_20260823_103654709.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
PXL_20260823_103822961.jpg
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Nu var det ett tag sen jag bodde i en paradvåning...

Men googla på "paradvåning" så får du lite inspiration.

Speglarna i väggpanelen kanske kan jämnas ut lite.

Och en dörrstopp gör susen.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.