Letar efter en vettig arbetsbelysning att använda vid renovering och allmänt fix med huset. Köpte för något år sedan en helt okej bygglampa på stativ på Jula men den behöver kompletteras med något kraftigare eftersom den inte riktigt räcker till vid målning i större rum eller när det behövs rejält med ljus.



https://www.jula.se/catalog/el-och-...etsbelysning/arbetslampor/arbetslampa-008513/
Kollar på denna nu men vad finns det för något vettigt i prisklassen max en tusenlapp för en eller flera lampor? LED är ett krav även om halogenlampor är jättebilliga men vill kunna köra dammsugaren samtidigt uten att dra huvudsäkringen...
Det är bra om den tål damm och vatten så de går att använda ute också.
 

Bästa svaret

Rusta har ett stativ som är billigt och väldigt bra kvalite för priset dom begär https://www.rusta.com/se/stativ-for-arbetsbelysning-p307512100101.aspx
Har själv två stycken som jag laddat med 5st https://www.jula.se/catalog/el-och-...usbelysning/stralkastare/stralkastare-008490/ på varje. Att ha flera ljuskällor som man kan rikta lite som man vill istället för en stark är rätt trevligt, då man inte alltid behöver ha jättemycket ljus på samma ställe.

Finns förövrigt en rätt lång tråd om att "bygga egen arbetsbelysning" här på forumet som jag kan rekommendera att läsa igenom. Några beställde strålkastare från kina med varierande resultat och andra har köpt i sverige.
 
Tackar för tipset @Prodigys !

Halva priset är det också :) Svänger förbi Rusta efter jobbet imorrn och plockar på mig vad jag tror behövs och som kommer att gå åt.

Prismässigt så är det tokbilligt och duger säkert för hemmabruk i några år.
 
M Markarbetaren skrev:
Passa på att köpa ett gäng [länk] så behöver du inte fundera mer på det sedan:D
Perfekt om jag behöver lysa genom väggarna :)
 
Det blev en tur till Rusta. Får se hur bra de är om några år men för under 300kr per lampa tycker jag det är värt pengarna. Men passa på medan det är halva priset :)

gc8c0ly.jpg
WczM39M.jpg


Det är 3x20W på varje stativ. Det ser ut att vara gott och väl tillräckligt för behoven just nu. Lamporna är misstänkt lika de som Jula säljer så det är nog samma tillverkare på båda.
 
  • Gilla
ClasseClas och 2 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.