I
Hej,

Någon som har tips på bra fogskum utan isocyanater eller andra dåliga ämnen? I detta fallet ska det användas för att fylla utrymme runt ventilationsrör i källare, ca 7 st.
 
I
Hornbach skriver fel, text och bild är Sika 561 ?

Har använt Sika 463, inte fritt från isocyanat, men lågt innehåll. Fick tips av hantverkare om den just för att slippa skaffa pistol och göra rent, när man bara behöver en burk.
Jämfört m "vanliga" skum upplever jag det som kinkigare att fukta där du ska foga, och det expanderar mindre och långsammare. Rätt känsligt för att ha plats att att hålla burken upp och ner.
Men funkar absolut att använda.
 
  • Gilla
Ironside
  • Laddar…
I
Hornbach där jag bor rekommenderar Fogskum Sika Sikaboom-461 Top 250 ml för 389 kr som de dock endast har en flaska hemma av. Denna version har inbyggd applikator och är helt isocyanatfri men kostar också rejält mycket.

Hur mycket kan man behöva? Räcker 250 ml för att fylla ut runt ventilationsröret?

Just nu siktar jag på att sätta en platta på insidan som fixerar röret och spruta fogskummet från utsidan, så det borde innebära att man utsätts mindre för isocyanater, men sedan är det en krånglig applicering där man ska få in det långt in i väggen på rätt ställe och det kan behövas viss justering i efterhand så det blir rätt position/lutning.
 
461 är väl helt isocyanatfritt?
Enl produktbilden är det en 500 ml flaska?
Hur många dm3 är det du ska fylla?
En 500ml flaska 463 räcker till många, många dm3. Men STP-skum ska väl expandera ännu mindre.
Se till att spraya vatten ordentligt innan du skummar.
(tips: finns extra munstycken att köpa om inte hela går åt)
 
  • Gilla
Ironside
  • Laddar…
https://www.hornbach.se/p/isolerskum-illbruck-jf100-700ml/6815759/

Denna köpte jag av misstag nyligen. Jag skulle fylla upp ett par utrymmen innan flytspackling och till det var den helt värdelös. Det slutade med att jag fick torka upp allt eftersom den varken expanderade märkbart eller härdade.

På rätt plats kanske den fungerar, men inte till det jag behövde den till.
 
  • Gilla
Ironside
  • Laddar…
I
Onsalakorven Onsalakorven skrev:
[länk]

Denna köpte jag av misstag nyligen. Jag skulle fylla upp ett par utrymmen innan flytspackling och till det var den helt värdelös. Det slutade med att jag fick torka upp allt eftersom den varken expanderade märkbart eller härdade.

På rätt plats kanske den fungerar, men till det jag behövde den till.
Tack, och det är just det som verkar vara problemet, mycket av den skum som är isocyanatfritt verkar ha halvdan funktion, att de expanderar mindre verkar mycket vanligt.

Men då vet jag att JF100 går bort annars såg den ju väldigt prisvärd ut, det måste dock fungera också.
 
I
F fallskydd skrev:
461 är väl helt isocyanatfritt?
Enl produktbilden är det en 500 ml flaska?
Hur många dm3 är det du ska fylla?
En 500ml flaska 463 räcker till många, många dm3. Men STP-skum ska väl expandera ännu mindre.
Se till att spraya vatten ordentligt innan du skummar.
(tips: finns extra munstycken att köpa om inte hela går åt)
Det skulle inte vara första gången Hornbach har fel information på sin sida. Jag ska räkna lite på det och se hur mycket det kan behövas men som du säger så verkar mycket isocyanatfria skum expandera ganska lite.
 
https://swe.sika.com/sv/loesningar-inom-bygg/fog/byggfog-och-skum.html

Skrolla ner och kolla på Frågor och svar. Står lite om olika skumtyper.
En möjlighet varför skum inte härdar eller expanderar är att det är för torrt.

Vet inte varför Sika inte har 461 på sin sida.
Men tittar du under Åtgång på 463, säger de:
500 ml behållare applicerad med pistol ~19 L

Medan på 561 (som gissningsvis är likt 461) står det:
Skumutbyte i fog, 3 x 5 cm , per 500 ml med pistol 8,6 LPM
Du får räkna själv. Mindre, men rätt många liter.
 
  • Gilla
Ironside
  • Laddar…
I
Sundströms anser att man behöver tryckluftsmatad andningsskydd om man ska använda Sika Boom-157 All Seasons, främst för att det innehåller Propan (CAS. nr. 74-98-6). Vad jag förstår handlar det om att propan är tyngre än syre och trycker därmed undan det vilket såklart kan bli problematiskt. Svårt dock att se att det skulle kunna bli ett problem om man står utomhus.
 
I
Ventilationen är iallafall 17x17x30 cm och röret kommer vara 10x30 cm. Efter lite beräkningar landar vi på 6,31 liter fogskum. Sen ska ju en del huggas bort så kanske lite extra.

Enligt databladet för det fogskum Hornbach rekommenderar (Fogskum SIKA Sikaboom-461 Top) så räcker en flaska till 7 liter om man använder munstycke, använder man pistol så 7,21 liter.

Så det bör betyda att en flaska räcker till en ventil men det vill till att inget spills utanför vilket troligen är en överhängande risk. De har tyvärr bara en flaska i lager.
 
7l, om det är en 250 ml? En 500ml borde ge mer.

Vill du skumma allt fram t inner/yttervägg? Ska du t ex putsa ytorna är det kanske inte så kinkigt?
Bruk är (oftast) billigt.
 
I
Tror de skrivit fel, e troligen 500 ml de menar.

Funderar på att fylla med c bruk istället, dock oklart hur svårt det blir att komma åt.
 
Jag får det till att 500ml av 561 ger väl typ 13l? Svårt att tro att 461 bara ger hälften.
Så är det inte pytteburk borde du ha marginal. Men svårt att veta vilket fel Hornbach gjort m produktinfon.
Även om man fyller lite m bruk, borde det vara bra m skum i mitten?
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.