Tänk även på att det finns både GSR 10,8 V-Li och GSR 10,8 V-Li-2, Smartson testade den enklare V-Li. Vad det ingår för tillbehör till respektive har jag dock dålig koll på.
 
Om jag minns rätt så har bosch tillverkningen på dessa maskinerna i Malaysia.
 
Hobbe1979 skrev:
Om jag minns rätt så har bosch tillverkningen på dessa maskinerna i Malaysia.
Den här diskussionen har varit uppe förr. Det kan mycket väl vara så att två maskiner med samma modellbeteckning är ihopskruvade i olika delar av världen. GSR 10,8 är inget undantag (se bild på min maskin).

Sen kan man fråga sig om det är någon skillnad på GSR 10,8 som skruvats ihop i Asien (Malaysia/Taiwan) eller på Scintilla AG (Schweiz)? Förhoppningsvis inte... Min schweiziska GSR 12V och min kompis asiatiska dito har tex begåvats med helt olika chuckar (jo, båda är "riktiga" 12V, inga 12-2, 12-23 eller något i den stilen). Sen behöver förstås skillnaden inte bero på tillverkningslandet... men jag tycker att det är ganska illa att man inte vet exakt vad man köper baserat på modellbeteckningen!
 
  • GSR108.JPG
Jag undra om det inte är så att de flyttade produktionen till en ny fabrik i Malaysia. Men som sagt mitt mine sviker mig ibland och självklart kan det vara så att de tillverkar dem på båda ställena.
 
Min GSR10.8V är gjord i Schweiz också, den är inköpt på KRauta för typ 1år sedan och kom med laddare, 2x batterier samt ett bälteshölster (i tyg).

Detta är den 'första' GSR10.8´an, alltså den med det enklare bitsfästet.
 
Jag var på byggmaskiner-mässan i veckan.
Jag klämde och kände på alla 10,8-maskiner som jag kunde hitta. För mig är Makitan bäst. Den var minst, samma eller bättre prestanda, bättre balanserad. Just Boschen var klumpig i jämförelse med de övriga, den kändes även dåligt balanserad i min hand.

Enligt Makitas personal har de tagit fram en helt ny motor som är betydligt mindre än de tidigare. Detta skulle göra att deras maskin kunde vara mindre, men med minst samma prestande som övriga fabrikat.

Mvh
Mats
 
Jag har en Milwaukee och är supernöjd med den. Den är grymt stark, bra batteri tid (och dessutom indikator så man kan se hur mycket kräm man har kvar), den är smidig att hantera och du laddar den på 30 min.
 
funderar lite på att köpa en sån där maskin. Vad jag funderar på är den där "inbyggda" bitshållaren. Är den magnetisk? Kan man bara använda långa bits?
 
Jag kan bara svara för bosch GSR 10,8. Små bits passar men blir lite korta och jobbiga att använda. Kör på längre.

Magnetisk eller ej vart jag osäker på nu... Tyvärr har jag inte maskinen här så jag kan inte kolla idag.
 
Sätt i en bitshållare så kan du köra med småbits och ändå få lite åtkomlighet
 
dannan skrev:
...Magnetisk eller ej vart jag osäker på nu... Tyvärr har jag inte maskinen här så jag kan inte kolla idag.
Jodå, fästet är magnetiskt.

Rikard Ågren skrev:
Sätt i en bitshållare så kan du köra med småbits och ändå få lite åtkomlighet
Precis. Jag har själv en Wera Rapidator sittande mer eller mindre permanent i maskinen. Åtkomlighet är inte enda anledningen - Weras bitshållare är helt enkelt bättre än den som sitter på maskinen.
 
Bosch GSR 10.8V-LI (V2) är lite magnetisk. Men som Rickard skriver här ovan. Köp ett bra bitsset som inkluderar bitshållare. Kan rekomendera Weras BiTorsion bits med rapitaptor förlängare. man kan få den för 299kr på tex Bauhaus. http://www.screwfix.com/sfd/i/cat/54/p4752054_l.jpg Den är iofs inte jättemagnetisk men de absolut bästa bits och bitshållare jag använt. Kan känna att det skulle vara kul att prova Wihas motsvarande....

Kunde inte hålla mig så det blev ett Makita LCT204W set. Tack för er hjälp i denna tråd! :)
Varken Makita TD090D eller DF330D är magnetisk i nosen. Man får helt enkelt skaffa en sådan bitshållare istället.
Kan väl avslöja att jag är supernöjd med detta inköpet av LCT204W! LXT maskinerna kommer tyvärr inte få jobba lika frekvent nu... Makita 10.8V maskinerna är riktigt rejäla. De andas kvalite och stabilitet. Lite tyngre än Bosch GSR. Ligger kanon i handen och båda maskinerna är starka så det bara stänker om det. Trodde slagskruvdragaren skulle kännas lite klenare (än LXT). Men jösses vad det slår.... jag är klart imponerad av detta paket. Det har klart överträffat förväntningarna! :)

Att köra småbits direkt i nosen blir trångt tycker jag. Jag har under ett tag kört 5cm bits och det funkar utmärkt men man kan ju likagärna köra bitsförlängare och korta bits. Skall man köra grymmefina bits är ju det lite ekonomiskare oxå ;)

/Mattias
 
Redigerat:
Hur tror ni det funkar med GDR 10,8 V-LI -(eller motsvarande makita, dewalt osv) och bitshållare?

Eftersom maskinen är så stark så finns inte risken att hållaren pajar? Är det inte bättre med en längre bits till den maskinen?
 
Borde väl inte vara några problem?

Det finns väl en hel del som använder bitshållare till större och starkare maskiner med gott resultat?
 
GDR 10,8 V-LI är en mutterknack på 100nm.

Jag har aldrig använt en så tidigare så jag vet inte, men det är ju betydligt mer än vanliga skruvdragare. oavsett märke...
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.