När i tiden ska man borra bergvärmehålet vid nybygge? Ska man göra det före eller efter grunden är gjuten? Borrhålet kommer att ligga i nära anslutning till grunden.

Tacksam för snabbt svar!
 
Hej

Vi kommer att borra efter att grunden är klar. Tomrör för kollektorslangen dras in i samband med grundläggningen så att det bara är att koppla in i efterhand. Hålet kommer förmodligen ligga 4 m från grunden och varken borraren eller grundläggaren har haft några synpunkter på att det görs i den ordningen.

Mvh
Fredrik
 
Det viktigaste är att man borrar EFTER grovplaneringen. Det kan gå rätt våldsamt till när grundentreprenören packar undergrund och flyttar schaktmassor och risken finns att något lossnar i borrhålet och täpper till eller skadar en redan installerad slinga.

Vi hade en sådan tur med planeringen att borrhålet kunde läggas inomhus i samma rum som värmepumpen. Någon som bara är tillåtet vid nybyggen.
 
Ok, då har jag lite bättre koll. Det där med att borra "inomhus" låter intressant! Vilka för- och nackdelar finns?
 
zachris skrev:
Ok, då har jag lite bättre koll. Det där med att borra "inomhus" låter intressant! Vilka för- och nackdelar finns?
Enda nackdelen skulle väl vara om man behöver byta kollektorn. Har dock själv tänkt på detta och satt en stadig ögla i takstolen rakt ovanför hålet.
 
Finns en risk till och det är ju att man får ett hål som flödar över. Det går väl iofs att lösa med tätning och bräddavlopp
 
mats_o skrev:
Finns en risk till och det är ju att man får ett hål som flödar över. Det går väl iofs att lösa med tätning och bräddavlopp
Precis vad jag har gjort. Ett 400 PVC-rör står runt borrhålet på undergrunden och ett 110-rör i botten leder ut till backen utanför. Skulle röret svämma över rinner det över kanten och ner i ytterröret och sedan vidare ut till backen. Troligtvis rinner översvämningsvatten rkt ner i undergrunden först. Sannolikheten för översvämning hos oss är obefintlig, men lite extra rör är ju ingen kostnad

Kolla in bilden. Röret i mitten kapades sedan 5 cm ovanför färdigt golv. Hittar inga bättre bilder just nu

Image-F59B9F7BA50811D8.jpg
 
Hur är det med gaser?
 
Som jag ser det lönar det sig inte att borra efter värme, med dagens täta hus och att det finns en frånluftsvärmepump som heter Comfortzone.
Mitt hus som är på 272 m2 värmer jag upp hela huset med ca: 6000 kwh/ år.
Detta har jag gjort de senaste 2 åren och har varit skrämmande nära 6000 varje år. Att jag har något som heter Umingrund har säkert hjälpt till också.
 
Oj, det var inte illa! Vad kostar den eminenta pumpen då (Comfortzone)?
 
Denna pumpen kostar runt 60000 kr + installation. Jag gjorde min själv så jag slapp undan den kostnaden.
Jag kanske måste tillägga att vi har en vattenmantlad kakelugn som vi har eldad i också. Dock inte överdrivet mycket, men det kanske har gett ett tillskott på kanske 2-3000 Kwh. Jag tycker ändå att det är väldigt bra driftvärden för huset.

Comfortzone har numera en pump som ger 6.5 kwh

Vårat hus finner du på: Bilder på när Olof och Carina bygger hus
 
Hur funkar comfortzone med frikyla??;)
Anser att om man skall prata komfort så är det lika viktigt att kyla på sommaren som att värma på vintern.
 
Funkar väl inte så bra, jag provade att vända på steken och kyla huset, men det blev bra varmt i garaget eftersom jag var tvungen att göra av värmen någonstans.
Ja huset blev väl något kallare ca:5 grader kallare men vad hjälper det när det är högsommar....
 
Vi hade en sådan tur med planeringen att borrhålet kunde läggas inomhus i samma rum som värmepumpen. Någon som bara är tillåtet vid nybyggen.[/QUOTE]

Intressant! jag har nämligen funderingar på att bygga ut huset åt det hållet borrhålet ligger, men jag trodde att det inte var så bra att göra på det viset, men du har till och med valt från början att göra så.

Vad har du för lock/lucka på färdigt golv?, vad ser du att för och nackdelarna är?
 
shelby67 skrev:
Intressant! jag har nämligen funderingar på att bygga ut huset åt det hållet borrhålet ligger, men jag trodde att det inte var så bra att göra på det viset, men du har till och med valt från början att göra så.

Vad har du för lock/lucka på färdigt golv?, vad ser du att för och nackdelarna är?
Men då hamnar du i riskzonen att borrhålet blir för nära huset. Kolla upp med en brunnsborrare hur nära huset du kan gå hos dig.

Fördelarna är väl bland annat enklare rördragning. Möjlighet att köra en ejektorpump för vatten (vilket vi gör). En avgörande faktor för oss var i vi ställde huset på tomtgränsen och inte hade plats kvar för ett hål på utsidan huset :)
 
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.