12 383 läst ·
4 svar
12k läst
4 svar
Började regna precis när väggen var färdigmålad
Hade inte pressenning nog att täcka mer än de 2-3 sista metrarna av väggen som jag hade målat sist. Så resten av garageväggen kommer det vatten på nu, det var första varvet färg med demidekk optimal. Kommer hela väggen att bli förstörd nu eller bara där det inte var dammtorrt? Såg att vattnet verkade lösa upp färgen en del där jag inte hade täckt och det var lite tjockare med färg som inte hade hunnit bli torr på ytan.
Jo en strykning till ska ju på, fast det får nog bli två till fläckvis ser det ut som nu. All grå färg har runnit bort på vissa ställen så att röda färgen under har kommit fram. Får se hur illa det ser ut imorgon när det är ljust och kanske slutat regna.
Hade runnit bort ännu mer färg under natten, fast första halvan av väggen från den sidan jag började verkar ha klarat sig helt. Såg ut som att det var små bubblor i färgen där det hade runnit bort färg också, kommer det att försvinna när väggen torkar eller får jag slipa bort dem?
Klicka här för att svara