Hej!

Har tänkt ge mig på en snabb uppfräshning av vårt halvkaklade badrum.
Åtminstone måla det vitt (i stället för den gulnade ton det har nu).

Den stora frågan är: Hur gör jag med vävtapeten... Jag vet att i vanliga rum kan man försöka riva ner, bredspackla eller sätta upp specialtapet över. Men här gissar jag att jag måste tänke lite extra mht att det är våtutrymme.

Tacksam för tips och idéer!
 
  • vävtapeten.JPG
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Hur halvkaklat är det? Är det kakel upp på halva väggen? Vad finns på golvet? Hur stort är badrummet och vad finns i det i form av inredning?

Små badrum med toalett och handfat behöver bara tätskikt på golv och en bit upp på väggen. Så om ni bara ska röra väggen över kaklet så tror jag inte ni behöver göra något mer.
 
Jag antar att du menar att toalettutrymmen bara behöver tätskikt på golv med uppvik. Badrum ska alltid ha tätskikt i hela utrymmet oavsett om de är små eller stora (och om de inte är i källaren).
 
Det är badrum och det är inte i källaren.
Det är ett klassiskt hyreshusbadrum i en lägenhet, i ett betonghus från 60-talet (nu bostadsrätt sen en par år tillbaka).
Har varit snack om stambyte ett tag, kanske redan nästa år så jag vill inte lägga för mycket pengar på att fräscha upp samtidigt som det kanske tar 4-5 år innan av stambytet blir så en del tid och pengar är det ju ändå värt.
Så jo, det ska nog vara tätskikt hela vägen och då är ju frågan om man kan fortsätta utanpå vävtapeten eller om den måste bort. Antar att det är risk att man sabbar tätskiktet om man börjar dra bort och det låter väääldigt jobbigt för det verkar sitta som berget.

Nödlösningen är väl att bara måla om jag är rätt trött på dendär vävtapetsstrukturen så om det går att slippa ifrån så vore det ju trevligt.
 
Lyckades inte få med bilden i förra inlägget men här kommer den.
 
  • badrum_miniatyr.jpg
    Inloggade ser högupplösta bilder
    Skapa konto
    Gratis och tar endast 30 sekunder
Japp, jag menade golv med uppvik. Hittade inget bra ord för det.

Men du behöver som sagt tätskikt i hela badrummet om du ska göra om det. Att bara riva vävtapet och sätta tätskikt där låter inte som en bra idé.

Hade du tänk göra jobbet själv eller hyra in?
 
Det enklaste är att spackla tapeten slät med våtrumsspackel, och sedan måla med ett våtrumsfärgsystem. Mycket enkelt projekt.
 
Våtrumsspackel!
Låter ju som vad jag är ute efter. Måhända enkelt i teorin men slit i praktiken ;)
Planen är att göra det själv, har fixat en del förut men inte i våtutrymmen så det verkade lite läskigt.
Men utrustad med mina nya ord våtrumsspackel och våtrumssystem ska jag bege mig till färghandeln och se vad det leder till.

Tack för alla tips! :)
 
jon_h skrev:
Det enklaste är att spackla tapeten slät med våtrumsspackel, och sedan måla med ett våtrumsfärgsystem. Mycket enkelt projekt.
Jag höll på med detta för ett tag sedan och jag har för mig att man inte fick använda våtrumsspackel utanpå väven.
Jag ogillade strukturen på väven och ville då spackla den men det var inte godkänt.
Man skulle använda "skikten" i rätt ordning.
Jag använde Fluggers våtrumsfärgsystem, så mitt tips är att kolla med leverantören innan ni gör något.
Kolla inte bara med personalen i färgaffären, i mitt fall sa dom direkta felaktigheter.
 
jag har aldrig hört att man inte får spackla över en glasfiberväv i badet!!
Anders
 
Anders_S skrev:
jag har aldrig hört att man inte får spackla över en glasfiberväv i badet!!
Anders
Enligt flugger ( det system som jag har använt) "faller" godkännandet om man spacklar utan på det godkända systemet.
Anledning till detta är att det inte har testats hos dom och då kan dom häller inte godkänna detta.

Det händer säkert inget i praktiken om man gör så, men det är inte godkännt.
 
Det största problemet är väl snarast om det gamla kaklet håller för daglig duschning. När jag bodde i 50-talslägenhet med halvkaklade väggar satte jag upp ett duschdraperi runt hela badkaret, dvs även mot väggen. Då kan man duscha hyfsat tryggt i väntan på stambyte och renovering.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.