109 962 läst ·
10 svar
110k läst
10 svar
Blå och brun motsvarar vad av vit och svart?
Är det en lampa med endast två trådar är det strunt samma. Är det fler än två måste man ta reda på vad som är vad.
(Modern standard är brun fas och blå nolla, äldre installationer och apparater med svart och vit kan vara vilket som.)
(Modern standard är brun fas och blå nolla, äldre installationer och apparater med svart och vit kan vara vilket som.)
Och de gamla elektrikerna va inte så nog med färger så man kan ALDRIG vara säker på de färgerna utan MÄT är rätt sak att göra. I detta fall spelar det ju ingen roll då det är en lampa och har tändtråd och nolla.
///SSSEEEEENNNN

///SSSEEEEENNNN
Vilken färg som var nolla resp. fas varierade från ort till ort och mellan olika företag på samma ort. Så i g:a "hus" har man ingen aning om vilken färg nollan eller fasen har innan man öppnar centralen och tittar.
R
Roland112
Bannad
· Västra Götaland
· 2 165 inlägg
Roland112
Bannad
- Västra Götaland
- 2 165 inlägg
Jag har letat fram nollan och fas tidigare genom att mäta via jordkabeln men i detta fall har jag ju bara en blå och brun kabel som sticker ut så hur letar jag fram nollan och fas då med min multimeter?
Produkter som diskuteras: "multimeter"
Multimetrar
Multimetrar är mångsidiga instrument som används inom elektronik och elteknik för att mäta olika parametrar som ström, spänning och resistans. De kan vara digitala eller analoga och är ett oumbärligt verktyg för alla som regelbundet
Läs mer
Du har inget jordat uttag i närheten och kan låna jord där. Nu kanske jag säger för mycket men lika väl som att mäta mot jord borde man väl kunna mäta mot vilken jordning som helst, har du inget vattenrör eller element i närheten? Men som sagt med 2-ledare spelar det ju ingen roll.
Håll den ena mätproben i handen och mät med den andra på de två ledarna (en i taget!). Den som visar klart högst växelspänning är fasen. OBS! Se till att mätsladdarna sitter i spänningsuttagen på multimetern och att den står på växelspänning. Är det något fel på multimetern eller om man gör något fel kan man få en stöt.
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden