Y
Jag har en amerikansk elbakel som ska få en kabelsko på sig. Enligt kabeln så är det en 12 AWG.

  • 12 AWG = 2,05mm / 3,31mm²
  • Blå kabelsko = 1,5mm² till 2,5mm²
  • Guld kabelsko = 2,5mm² till 6,0mm²

Så teoretiskt ska jag använda gul.

Fast den gula ser så himla stor ut. Jag gjorde en provpressning nu med en blå, ledaren gick precis in utan risk för böjda trådar och pressningen ser okej ut för amatör-mig.
- Men är det fel att använda blå, blir något galet om man trotsar siffrorna? Skulle det bli bättre om jag tog den luftigare gul?
 
Jag hade gått efter sifforna. Varför chansa? Isoleringen kan få på fan och trilla av. Godset som pressats kan bli matt och spricka utan att man ser det direkt. Men man kan aldrig veta. Kanske går det utmärkt med den blå. Men som sagt, varför chansa?
 
Vad har du använt att pressa med?
 
Y
Använder "riktig" ifrån Kjell&comp.
pressverktyg-for-kabelskor
Den blå;
Tre närbilder av blå kabelskor; två visar framifrån och en från sidan, för att jämföra byggkvaliteten och plastmängden.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Gula;
Tre bilder på rad som visar en gul kabelsko med blottad metallöverdel, en kopplad till rosa kabel och en närbild på dess plastisolering.

Vet inte om jag har snål-variant av blå sko? Mycket plast i den, plast "botten" medan man på andra lätt kan se metallen när man kikar in
Närbild av en blå kabelsko mot en kartong med tekniska markeringar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Y
Tror jag minns någon skriva en varning att kablar på ebay inte har den diameter dom påstår, men jag vet inte riktigt hur jag ska mäta det på seriöst sätt. Klämmer man lite med skjutmåttet så blir det ju andra värden.
 
Redigerat:
Jag tycker du ska hålla dig till de blå ser riktigt bra ut med den kombinationen du har där. Och inte är det något fel på kabelskorna heller tvärtom det är högkvalitativa.
 
  • Gilla
Andreas_kalmar och 1 till
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.