CarMan skrev:
jag tror inte til läggs isolering tar ut så specialt mycke, då man ofta har kalt & stänger av värmen för tidigt m.m. när man inte har en billig upp värmning.

(själv gick min värme i natt märkte jag. jag hade varmt o skönt i köket i morse...)
Men ändå borde förra siffran 25000 kwh/år jämfört med robertdigitals siffra på 16275 innebära att beroende på vilken siffra man tror på blir det olika behov och därmed olika val.

--- Mats --
 
Energi innehållet på STADSGAS B som man har i Göteborg är ca 5,5 kW/m3.
Din befintliga panna förbrukar någonstans mellan 1,4-2,0 m3/h alltså är effekten på den:
1,4*5,5= 7,7- 2,0*5,5=11kW
 
fattar inte hur du kan fast ställa pannan effekt sådär, men om den idag är på 11 kW & endå inte orkar med att värma huset så säger jag bara Lycka till med att värma huset med 4,8 kW
 
Jag kan varmt rekommendera Värmekällan på von Utfallsgatan. De hjälpte mig att plocka fram en lösning som jag inte hade tänkt på och som absolut känns effektivast utifrån den budget jag hade. Prismässigt är de helt OK, varken dyra eller billiga.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.