I bostadsföreningen där jag bor har vi i källaren belysta strömbrytare enligt bild nedan för att tända den timerstyrda källarbelysningen. Problemet är att de flesta strömbrytare lyser dåligt eller inte alls och nu på vintern blir det verkligen kolsvart när belysningen slocknar.

Går det att byta glödlampa (kanske t.o.m. till LED) i denna typ av strömbrytare och kan/får man göra det själv?

IMG_0288.JPG
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder
 
Elko - glimlampa 230V - E18 404 50.

Foto9171.jpg

Har man nödig kännedom så får man ju byta en sådan strömställare, utan att ha någon behörighet, så det borde även inbegripa ljuskällan i den samma.
 
Ja, stämmer E-nr så.
 
Har ni ett gäng så beställ till alla. Det är inte så vanligt dessa går sönder. Men har de brunnit några år så är det lika bra att byta ut alla samtidigt så slipper man byta någon här och där efter någon månad. Du kan ju spara de som fortfarande lyser så har du några reserv i framtiden som håller en kortare period iaf.

OBS! Tänk på att du har 230V överlampan. Så bryt ner och plombera och gå runt med arbetslampa/ ficklampa och byt de.
Man ska Aldrig jobba under spänning.
 
  • Gilla
KnockOnWood
  • Laddar…
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.