5 951 läst ·
3 svar
6k läst
3 svar
Belysning över bord
Har idag köpt två lampor. En som ska vara ovanför ett matsalsbord och den andra ovanför ett soffbord. Tycker det är svårt att veta på vilken höjd lamporna ska sitta. Finns det någon standardhöjd eller kan ni ge mig era mått så man har något att gå efter?
Tacksam för alla tips
Tacksam för alla tips
Det finns nog ingen standardhöjd dessvärre. Både lampor och människor är olika och de senare har olika behov... En grundläggande regel är att taklampor inte ska vara bländande; det blir till att pröva sig fram.
Lycka till!
MVH
Ronnie
Lycka till!
MVH
Ronnie
Diversearbetare
· Göteborg
· 11 185 inlägg
Nog så viktigt. Man får också tänka på att gästerna kan vara långa. Är själv 2 meter i strumplästen och satt en gång "gömd" bakom en gigantisk bordbelysning till den milda grad att värden hämtade stegen och justerade om höjden. Såg inte ens hakan på de fyra personerna mittemot, vilket fick till följd att jag fick böja mig fram över bordet för att få ögonkontakt. Rätt så bökigt!gaia skrev:
Som tur var bländade inte lampan i det högre justerade läget, vilket gladde värdfolket.
Klicka här för att svara