Hej,

har nyligen flyttat och tittade idag bakom inspektionsluckan i badrummet, hittade båda avlopp, kv/vv och rör till radiatorn i intilliggande rum. Avlopp och vv/kv ser nytt och bytt ut.

Men det jag är lite fundersam över är om det inte ska vara tätskikt bakom inspektionsluckan (vänster om toalett)? Som ni ser på bilderna är det bara gammal tegelvägg man möts av och reglar...


Vy av ett badrum med toalett, synliga rör och avlopp bakom inspektionslucka, ingen tätskikt synlig.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Bild på gamla tegelväggar och synliga rörinstallationer bakom en inspektionslucka i ett badrum.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Bild av gamla och nya rör bakom inspektionslucka i badrum, synlig tegelvägg och reglar.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder

Avloppsrör och reglar bakom en gammal tegelvägg, sett genom en inspektionslucka.
Inloggade ser högupplösta bilder
Skapa konto
Gratis och tar endast 30 sekunder


Enligt säljarna så gjordes badrummet för "5-6" år sedan, enligt grannen för 12 år sedan... Kanske olika regler då?

Tack för svar!
Erik
 
BirgitS
Är det en lägenhet?
I så fall kan det vara så att det som är bakom inspektionsluckan tillhör föreningen, eftersom det är stammarna till många lägenheter, och det kan vara de som är ansvariga för hur utrymmet görs. Hör med styrelsen/förvaltaren.

Sen har ju regler ändrats åtminstone två gånger de senaste 12 åren. Man ska kunna hitta gamla utgåvor av reglerna på BKR:s webbplats.
 
Det skall vara tätskikt i botten på utrymmet. Men det där ser ut som det kan vara inne i en "slits" för stammledningar. Att det alltså är ett utrymme som inte påverkats av renoveringen. Och att det hör till föreningens ansvarsområde. Vattenledningarna där ser äldre ut. Å andra sidan är de målade, vilket kan tyda på att de gått synliga i badrummet tidigare.

Även i en rörslits skall det finnas en tät botten, med skvallerrör ut för indikering av läckage. De reglerna har funnits iallafall sedan tidigt 90 tal.
 
Tack för svar! (det är en lägenhet)

Jag tror inte föreningen var så inblandad i denna renovering tyvärr. Att utrymmet inte skulle ha påverkats, jag antar att om man drar nytt avlopp och Kv / Vv så har det påverkats och ska utföras på ett korrekt sätt?

Luckan är 80 cm från badkaret, såg att våtrums-zon 2 räknas från 100 cm från badkar, kan det vara som så att det ej behövs tätskikt om det nu skulle varit i zon 2?

Vad är alternativen? Prata med ordförande, sedan? Är det att riva ut? Kan man skapa tätskikt nu? Är det säljarna som bär ansvaret (dolt fel?). Hur skulle ni ta det vidare?

Tack igen!
 
BirgitS
A Abc132 skrev:
Att utrymmet inte skulle ha påverkats, jag antar att om man drar nytt avlopp och Kv / Vv så har det påverkats och ska utföras på ett korrekt sätt?
Kan ju vara föreningen som gjort ett stambyte vid någon gång.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.