hej,

jag bor i en lägenhet från 1947 med betongbjälklag. Jag vill installera utanpåliggande spots (12V) i taket men dölja kablarna. Men jag är osäker på hur jag ska gå tillväga, jag har funderat på att sätta upp ett rutmönster i taket med träreglar som är 28x28mm och sen dra kablarna igenom, vet inte heller vilken plats som är lämplig att fästa spottarna? men att sen då sätta upp gipsplattor som jag sågar utloppshål för kablarna. Den stora frågan är hur jag ska få reglarna att fästa i taket och hur jag ska får lamporna att fästa utanpå gipset.
Jag är tacksam för all hjälp jag kan få.

mvh

Andreas
 
Varför rutmönster? Det borde räcka med reglar i en riktning.

En variant är att sätta reglarna med spikplugg. Lamporna kläms ofta fast i skivan/taket, lite beroende på typ. Med bara 28mm (plus skivtjocklek) till godo lär du behöva lampor som inte behöver så stort moteringsdjup.
 
jag har även hört talas om nån metallregel man kan spänna upp mellan väggarna istället för träregel, någon som har koll på det?

//Andreas
 
andy_stone skrev:
jag har även hört talas om nån metallregel man kan spänna upp mellan väggarna istället för träregel, någon som har koll på det?

//Andreas
Dom kallas hattprofiler, kolla med byggvaruhuset, dom hjälper dig säkert, mycket smidigt...
 
Klicka här för att svara
Produkter som diskuteras i tråden
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.