Pga ett missförstånd har hantverkarna spacklat och grundmålat även badrummet! Spacklet är Beckers Breplasta och även grundfärgen är från Beckers.

Måste allting slipas ner eller går detta att "rädda"?

Vad händer om man kör vidare som om man kört med "riktigt" spackel?
 
Nu skriver du inte vad du ska har för beklädnad i badrummet. Ska du ha matta är det egentligen inga bekymmer, men ska det vara keramik är det bara att riva ner och göra om. Det finns en påtaglig risk för att underlaget i längden inte kommer orka bära keramiken annars.
 
Det ska bli kakel på väggarna. Är det vidhäftningen mellan spacklet och tätskiktet som är problemet eller hållfastheten i själva spacklet?

"Hur illa" blir det med vanligt spackel, är det så att plattorna ramlar ner efter en vecka eller är det "viss risk" att dom släpper efter 10år? Förstås en vansklig fråga att svara på men det kanske går att göra en vild gissning.
 
Det är båda dessa problem, men huvudsakligen det sistnämnda.

Hur illa det är är inte helt lätt att avgöra, men det kan nog sitta i några år om du har tur. Har du riktig tur kanske det funkar till nästa renovering.
 
Klicka här för att svara
Vi vill skicka notiser för ämnen du bevakar och händelser som berör dig.